2020 Mart ayından itibaren tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgınında küresel rahatlamanın ardından vaka ve ölüm sayıları yeniden artışa geçti. Uzmanlar, koronavirüste iki önemli semptoma dikkat çekiyor.

Dünya çapında milyonlarca insanın ölümüne neden olan Covid-19, Avrupa merkezli olarak yeniden yükselişte. Uzmanlar, sosyal mesafe ve diğer önlemlerin yeniden gündeme alınmasını talep ediyor.

Bilim insanları, koronavirüste şu anda görülen iki önemli semptoma dikkat çekiyor. Başın iki yanında ve gövdede nedensiz ağrılar, erken dönem bir koronavirüs belirtisi. Uzmanlar, "Bu ağrıları dikkate ,almak hastalığı erken dönemde tespit etmek demek" diyor.

Hakkarili halaybaşı Sofi Ömer, videosunu paylaşan Justin Bieber'i çaya davet etti Hakkarili halaybaşı Sofi Ömer, videosunu paylaşan Justin Bieber'i çaya davet etti

KAFANIN İKİ YANINDA AĞRI

Yapılan çalışmalara göre, başın iki yanındaki nedensiz ağrı, Covid-19'un az bilinen, ancak ilk görülen semptomlardan. Baş ağrılarının Covid-19'un başında görüldüğüne dikkat çeken uzmanlar, ağrının 3-5 gün devam ettiğine dikkat çekiyor.

Yeni vakalarda, üç tip ağrı tespit edildi: Başta nabız atışı gibi düzenli bir ağrı, bıçak saplanmış gibi bir ağrı ve sanki bir baskı oluyormuş gibi ağrı. Üstelik bahsedilen bu ağrılar sıradan ağrı kesicilere karşı da dayanıklı.

YAŞLILARDA DAHA UZUN

Bedende kas ağrıları da özellikle Omicron varyantıyla yaygınlaşmaya başladı. Covid-19, kaslarda ağrı ve acıya neden oluyor. Özellikle de omuzlar ve bacaklar. Kas ağrıları genellikle yaklaşık 2-3 gün sürüyor. Yaşlılarda süre uzayabiliyor.