Her ne kadar tüm dünyada pandeminin geride kaldığı söylense de Dünya Ticaret Örgütü'ne üye 164 ülke, Covid-19 aşılarına eşit erişim için aşıların patent haklarından geçici bir süreliğine vazgeçilmesinde uzlaştı.

WTO Bakanlar Konferansı'nda daha fazla ülkenin Covid-19 aşısı üretebilmesi için alınan karar sayesinde, Covid-19 aşılarına dünya genelinde özellikle de yoksul ülkelerde eşit erişim hakkının tanınması hedefleniyor.

SEDDK yönetimi görevden alındı, yerlerine yeni isimler atandı SEDDK yönetimi görevden alındı, yerlerine yeni isimler atandı

STK'LARDAN SERT ELEŞTİRİ

Dünya Ticaret Örgütü Başkanı Ngozi Okonjo-Iweala, aşı patentlerinin askıya alınması konusunda, "WTO zamanımızın zorluklarına tepki verebilecek durumda olduğunu gösterdi" dedi. Okonjo-Iweala'nın konuşmasına sivil toplum temsilcileri tepki gösterdi.

Public Citizen kuruluşundan Melinda St Louis, "WTO üyelerinin sendeleyen bir kurumu kurtarmaya çalışması ve kurumların ahlaksızca elde ettikleri karları hayat kurtarmaktan daha öncelikli hale getirmesi utanç verici" diye konuştu.