Çorlu Tünel şantiyesinde eylem!

Tekirdağ'da Bayburt Group'un yapımını üstlendiği Çorlu Tünel şantiyesinde E-Berg Mekanik A.Ş. adlı firmada çalışan inşaat işçileri, ödenmeyen ücretleri için iş bırakma eyleminde.Türkiye'nin...

YEREL 02.07.2019 - 21:07 16.07.2021 - 22:52

Tekirdağ'da Bayburt Group'un yapımını üstlendiği Çorlu Tünel şantiyesinde E-Berg Mekanik A.Ş. adlı firmada çalışan inşaat işçileri, ödenmeyen ücretleri için iş bırakma eyleminde.

Türkiye'nin en büyük çevre yatırım projelerinden biri olduğu söylenen ve 3.7 milyar TL değerindeki Ergene nehrinin ıslah edilmesi projesi kapsamında yapılan tünel inşaatında çalışan işçiler iki aydır ücretlerini alamadıkları için iş bıraktı.Tünel inşaatını yürüten şirketlerden Bayburt Group'un taşeron şirketinde çalışmakta olan E-Berg Mekanik A.Ş. işçileri, Mayıs ve Haziran maaşlarını alamadıkları için işe çıkmama kararı aldı.Ücretlerini alamadıkları için zor durumda olduklarını ve bu nedenle de iş bıraktıklarını bugün itibariyle üç gündür çalışmadıklarını belirtti.E-Berg Mekanik A.Ş. bünyesinde çalıştıklarını, fakat Özgün Mekanik adına iş yapıldığını onun da bir üst firma olarak Bayburt Gruop'a bağlı olduğunu bu nedenle de ücretlerini almak istediklerinde alt/üst işveren karmaşasında sonuç alamadıklarını söylüyorlar.Çorlu Tünel inşaatında 300 civarında işçinin çalıştığını ve bir süredir işin durdurulduğunu maaşlarının da ödenmediğini belirten işçiler bugün koğuşlarından çıkmayarak ücretlerinin ödenmesini istedi.Yaklaşık 200 işçinin ücretlerini alamadığı için koğuşlarını terk etmeyerek bekleyişe geçtiğini, patronun "Maaşlarınızı ödeyeceğim" diyerek direnişi kırmaya çalıştığını belirten işçiler, "İki gün boyunca bekledik fakat bugün bize Bayburt Group'tan ödeme alınamadığı için maaşlarımızın ödenemediği" söylendi.Devrimci Yapı İşçileri Sendikası üyesi işçiler, iki-üç aydır çalışmakta olan işçielrin yanında 4 yıldır çalışmakta olan işçiler olduğunu,işçilerin tazminatlarını ödememek için bırakıp gitmeleri için oyalandıklarını söylüyor.Bugün iş bırakma eyleminin üçüncü gününde olan işçiler maaşları ödeninceye kadar çıkmayacaklarını belirtiyor.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@