Çorlu tren katliamı davasında 8'inci duruşma 7 Eylül'de

Tren katliamına ilişkin davanın 8. duruşması 7 Eylül Salı günü saat 9:30’da Çorlu Halk Eğitim Merkezi'nde görülecek.

İNSAN HAKLARI 31.08.2021 - 11:58 31.08.2021 - 12:06

Çorlu'da 8 Temmuz 2018’de meydana gelen ve 7'si çocuk 25 kişinin yaşamını yitirdiği, 340 kişinin yaralandığı tren katliamı ile ilgili davanın 8'inci duruşması 7 Eylül Salı günü görülecek. Yıllardır adil yargılanma talebinde bulunan aileler, savcıdan facianın sorumluları hakkında soruşturma açılmasını talep ediyor. 

NE OLMUŞTU?

İstanbul Halkalı'dan Edirne Uzunköprü'ye giden "hızlandırılmış" tren, üç yıl önce Tekirdağ'ın Çorlu ilçesine bağlı Sarılar'da devrildi. Kazada yedisi çocuk 25 yurttaş yaşamını yitirdi. Yakınları kaybeden ailelerin adalet arayışı da o günden bugüne sürüyor. Çorlu’da 25 kişinin yaşamını yitirdiği tren kazasından 950 gün sonra açıklanan bilirkişi raporunda  facianın olduğu menfez için “hizmet ömrünü doldurmuş ve hidrolik olarak yetersiz” tespiti yapılmıştı. Raporda denetim için gerekli personel ve altyapının bulunmadığının da altı çizilmişti.

Çorlu Tren kazasına ilişkin açılan davada 23 Ekim 2020 günü yayınlanan ve TCDD’yi kusurlu bulan bilirkişi raporuna ek rapor yazıldı. Aynı bilirkişi tarafından kaleme alınan ek raporda asıl rapor yalanlarak ‘alt yapının ve dolgu malzemesinin uygun olduğu’ savı dile getirildi. Ek raporda “Bütün bu bulgular demiryolu altyapısının uygun olduğunu, kazanın meydana gelmesinde altyapı ile ilgili bir etkinin söz konusu olmadığını göstermektedir.” denildi. Böylece TCDD ve Ulaştırma Bakanlığı üst yönetiminin davaya dahil edilmesinin önüne geçildi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST