ABD'nin en büyük kripto borsası Coinbase, kripto paralarda yaşanan sert düşüşlerin ardından dün işlemleri geçici olarak durdurmuştu. Coinbase, bugün çalışanlarının yüzde 18'ini işten çıkaracağını açıkladı.

Coinbase Global Inc, işten çıkarmalar için kripto kışını işaret eden BlockFi ve Gemini Trust gibi kripto bağlantılı alanlarda faaliyet gösteren şirketleri takip ederek çalışanlarının yüzde 18'ini işten çıkaracak.

Döviz hesaplarında üst üste üçüncü hafta düşüş Döviz hesaplarında üst üste üçüncü hafta düşüş

Geçtiğimiz yıllarda agresif bir istihdam politikası izleyen Coinbase, bu yıl 1200 kişiyi işe almıştı. Şirket yine bu yakın sayıda insanı işten çıkaracak. Coinbase, 2022 yılını 5 bin çalışanla kapatmayı hedeflediğini açıkladı.

Coinbase halka arz olduğu 2021'den beri hisselerinde yaşanan değer kaybına rağmen yakın zamana dek kripto kışının geldiğini kabul etmiyordu. Ancak şirketin hisseleri 2022'de 2021'e oranla yüzde 80 değer kaybetti.

Kripto paralardaki düşüş, 2021 Kasım'da Bitcoin ve Ethereum'un zirveyi görmesinden sonra başladı. O dönemde 3 trilyon doları aşan toplam piyasa değeri, güğnden güne azalarak pazartesi günü 1 tirlyon doların altına indi.