Çıray: Erbaş derhal o makamı boşaltmalıdır

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Milli Güvenlik Politikaları Başkanı Aytun Çıray, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın açıklamalarına tepki gösterdi.İYİ Partili Aytun Çıray, "Ben görevimi...

GÜNDEM 26.07.2020 - 14:59 26.07.2020 - 14:59

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Milli Güvenlik Politikaları Başkanı Aytun Çıray, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın açıklamalarına tepki gösterdi.

İYİ Partili Aytun Çıray, "Ben görevimi yaptım" açıklamasıyla Ayasofya'daki hutbesini savunan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a tepki gösterdi.

"ERBAŞ MUGALATA YAPIYOR"

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın açıklamalarına yönelik muhalefet kanadından tepkiler gelmeye devam ediyor. CHP'li Engin Özkoç'un ardından İYİ Partili Aytun Çıray da açıklama yaptı. Çıray, Erbaş’ın Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Ahmet Hakan’a yaptığı açıklamayı eleştirerek “Sayın Erbaş bir köşe yazarına yaptığı açıklamasında; ‘Vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar; vâkıfın şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar’ ifadesiyle, ‘Sadece Ayasofya’yı değil tüm vakıf mallarını kastettim. Geçmişi değil, bundan sonrasını kastettim. ‘Uğramıştır’ demedim, ‘Çiğnerse lanete uğrar’ dedim,’ diyerek mugalata yapıyor. Sayın Erbaş’ın tutumunu ve sözlerini hayatının akışı içinde değerlendirdiğimizde sürpriz yok.Bir yandan ‘Keşke Yunanlılar galip gelseydi,’ diyen ve başına sürekli bir Yunan serpuşu takan Kadir Mısıroğlu’nu ziyaret edeceksin, diğer yandan Yunanlıların da dahil olduğu Ortodoks dünyasını rahatsız eden Ayasofya’nın ibadete açılış ‘siyasi istismar gösterisinde’ kılıçla bir şeyhülislâm havasında minbere çıkacaksın. İlginç bir çelişki değil mi?” dedi.

"NAMAZLARIYLA GÖSTERİŞ YAPIYORLAR"

Ayet üzerinden Mustafa Kemal Atatürk göndermesi yapılmasına tepki gösteren Çıray, "Onlar gelip geçen bir ümmettiler. Onların kazandıkları kendilerine, sizin kazandıklarınız sizedir. Siz onların yaptıklarından sorumlu değilsiniz.” (Bakara 141) ayetiyle Atatürk’ü utanmadan sabıkalandırıyor. Ben de bütün o tören boyunca yaptıkları şovlar için ona, “Yazıklar olsun o namaz kılanlara ki, Onlar namazlarını ciddiye almazlar. Onlar (namazlarıyla) gösteriş yaparlar.” (Maun) ayetini hatırlatmak isterim” şeklinde konuştu.

"VAKIFBANK'A NEDEN SES ETMEDİ?"

Erbaş'ın çelişkili bir şekilde davrandığını vurgulayan Çıray, "Sayın Erbaş, ‘bizim millet olarak vakıf mallarını koruma konusunda çok titiz olmamız gerekir’ diye düşünüyor ama Vakıfbank’ın Varlık Fonu’na devrine dair tek kelime etmiyor. Hiç gerek yokken ve bir Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile 1934 yılında alınan Bakanlar Kurulu Kararı ortadan kaldırılacakken Danıştay kararı ile Osmanlı Hukuku’nu cari kılan anlayış ve Sayın Erbaş’ın açıklamaları mallarına el konulan gayrimüslim vakıflarının yeniden ha iddialarının önünü açmıyor mu?" sorusunu sordu.

"İSTİFA ETMESİ GEREKİR"

Erbaş'ın bir an evvel istifa etmesi gerektiğini söyleyen Çıray, "Bu arada Sayın Erbaş’ın iki nedenle merhum Rıfat Börekçi’nin manevi ağırlığının yaşandığı ve cumhuriyet Türkiyesi kurumu olan Diyanet İşleri’nin başına hiç getirilmemesi lâzımdı. Birincisi; geçmişte ‘Cemaat’ diye adlandırılan FETÖ ile olan ‘yakın’ ilişkileri nedeniyle. İkincisi; yüce Allah’ın haram kılmadığına “haram” diyerek, onun yetkisini gasp edecek kadar Kur’an bilgisi zayıf olduğu için. Sayın Erbaş’ın mugalata yerine yapması gereken şey lâyık olmadığı cumhuriyet Türkiye’si makamını boşaltmasıdır. Kurucusuna kurtarıcısına ‘lânet’ okuyan hayır etmez çünkü!" dedi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@