Ankara’da, 2 Nisan 2019’da sahibi olduğu VCOM Veteriner Cerrahi ve Ortopedi Merkezi’nde çalışan veteriner hekim Ç.B.’yi cinsel saldırıya maruz bıraktığı gerekçesiyle tutuklanan, ardından itiraz üzerine serbest bırakılan Prof. Dr. Hasan Bilgili ile delilleri yok etmede ona yardım eden veteriner hekim Serkan Durmaz ve Jinekolog Dr. Hüseyin Şenyurt hakkında açılan davanın bugün 8’inci duruşması Ankara Adliyesi’nde saat 10.30’da görüldü.

Haber: Esra Tokat

Ankara’da, 2 Nisan 2019’da sahibi olduğu VCOM Veteriner Cerrahi ve Ortopedi Merkezi’nde çalışan veteriner hekim Ç.B.’yi cinsel saldırıya maruz bıraktığı gerekçesiyle tutuklanan, ardından itiraz üzerine resen tahliye edilen Prof. Dr. Hasan Bilgili ile delilleri yok etmede ona yardım eden veteriner hekim Serkan Durmaz ve Jinekolog Dr. Hüseyin Şenyurt hakkında açılan davanın bugün 8’inci duruşması Ankara Adliyesi’nde saat 10.30’da başladı. Ayrıca Ç.B.'ye destek olmak için pek çok kadın ve kadın örgütü duruşmayı izlemeye geldi. 2 kez duruşma salonunun değiştiği dava Sıhhıye Adliyesi'nde D Blok 24 No'lu salonda görüldü.

Gözden kaçırmayın

Çocuklarını cinsel istismara maruz bırakan erkek tutuklandı Çocuklarını cinsel istismara maruz bırakan erkek tutuklandı

TUTUKLU YARGILAMA TALEBİ REDDEDİLDİ

Tecavüze uğradığını söyleyen Ç.B.'nin iç çamaşırında sanığın DNA'sının bulunmasına yönelik rapor bu duruşmada sunulurken Savcılık tutuklanma talebinde bulundu. Ardından Mahkeme Heyeti, sanık Hasan Bilgili hakkında tutuklu yargılama talebini reddederken adli kontrol hükümlerinin uygulanmasının devam etmesine yönelik karar verdi. Duruşmada Serkan Durmaz hakkında yurt dışı çıkış yasağı ve adli kontrolün devamına, Hüseyin Şenyurt hakkında yurt dışı çıkış yasağı uygulanmasına, tutukluluk taleplerinin ise ayrı ayrı reddine karar verildi. Karar duruşması ise 11 Mayıs'ta saat 10.30'da görülecek.

"ORTAK KULLANIM ALANI TUVALETTEN DNA BULAŞMIŞ OLABİLİR" SAVUNMASI

Sanık Hasan Bilgili tanığı olarak dinlenen duruşmada konuşan bilirkişi Uzman Emel Hülya Yükseloğlu, Ç.B.'nin iç çamaşırında Hasan Bilgili'nin DNA'sının tespit edilmesine dair, "Bu DNA'nın nereden geldiği bilinmez, ortak alan olarak tuvalet kullanıldığı için buradan DNA bulaşabilir. Cinsel istismar ile bulaşmış olması için tırnak içinde, diğer tıbbi analizlerde de çıkması lazım ama diğer analizlerde öyle bir şey yok" ifadelerini kullandı.

"TARAFSIZ OLSAYDINIZ BUNU DEMEZDİNİZ"

Hakimin "Nasıl olabilir bu, cinsel istismar ile de bulaşmış olamaz mı DNA?" sorusuna bilirkişi, "Olabilir" yanıtını verdi. Ardından söz alan Ç.B.'nin avukatı Aslı Koçak Arıhan, Hasan Bilgili tanığına karşı şu sözleri kullandı:

"Ankara Şehir Hastanesi'nde delillerin yok edildiğini, polislerin delil toplamakta yetersiz olduğunu unutuyorsunuz. Bu önyargı size çok zor 'istismar da olabilir' dedirtti. Eğer cidden tarafsız bir bilir kişi olsaydınız bunu demezdiniz."

"BAKİRE OLMADIĞI İÇİN CİNSEL İSTİSMAR KANITI BULAMIYORUZ"

Sonrasında söz alan sanık avukatı Hatice Çağlar ise, Şehir Hastanesi'nde Feyza Şenocak isimli kadın doğum uzmanının raporunda "Ç.B. bakire olmadığı için cinsel istismar kanıtı bulamıyorum" diye yazdığını öne sürdü.

SALONDAN BİLİRKİŞİYE TEPKİ: "TECAVÜZCÜ AKLAMAK İÇİN KIRK TAKLA ATTIĞINI KADINLAR UNUTMAYACAK"

Sanık Hasan Bilgili tanığı olarak konuşan bilirkişi salondan ayrılırken duruşmayı izleyen kadınlar "Tecavüzcü aklamak için kırk takla attığını unutma! Çünkü kadınlar asla unutmayacak!" diyerek tepki gösterdi.

AİLE BAKANLIĞI AVUKATI: "TUTUKLULUK İSTİYORUZ"

Aile Bakanlığı'nca görevlendirilerek davaya katılım sağlayan avukat Şamil Yakut, "Bugün birini dinledik ama keşke dinlemeseydik. Bilirkişi Uzman Emel Hülya Yükseloğlu'nun ifadelerinin dikkate alınmamasını talep ediyorum. Bugün rapor doğrultusunda tutukluluk istiyoruz" dedi.

"KADIN GRUPLARINI ARKALARINA ALARAK BENİ 'TECAVÜZCÜ' DİYE LANSE ETTİLER"

Ardından sanıklardan Hüseyin Şenyurt savunmasında Ç.B.'nin kıyafetlerini yıkamadığını ve delil karartmadığını iddia etti. Sanık Hasan Bilgili ise, "Kadın gruplarını arkalarına alarak beni tecavüzcü diye lanse ettiler" diye konuştu. Bunun üzerine salonda duruşmayı izleyen kadınlar "Zaten tecavüzcüsün" diyerek tepki gösterdi.

HASAN BİLGİLİ HAKKINDA TUTUKLANMA TALEBİ

Daha önce resen tahliye edilen Ç.B.'yi cinsel saldırıya maruz bırakan sanık Hasan Bilgili hakkında savcılık, tutuklu yargılama talebinde bulundu.

TUTUKLANMA TALEBİ REDDEDİLDİ: SONRAKİ DURUŞMA 11 MAYIS'TA

Sanık Hasan Bilgili hakkında istenen tutuklanma talebi DNA kanıtına rağmen reddedildi. Adli kontrol şartı ise devam ediyor. Bir sonraki duruşma 11 Mayıs saat 10.30'da görülecek.

DNA ÖRNEĞİ İÇ ÇAMAŞIRINDA ÇIKMIŞTI

Geçtiğimiz günlerde ise 3 sanığın yargılandığı dava dosyasına yeni deliller girdi.İstanbul Adli Tıp Kurumu Biyoloji İhtisas Dairesi, delillerin incelenmesinin ardından hazırladığı raporu mahkemeye gönderdi. Buna göre raporun büyük bir bölümünde daha önce tespit edilen bulgulara ver verilirken, ilk kez mağdurun iç çamaşırında sanık Bilgili’ye ait DNA örneği tespit edildiği bilgisi yer aldı. Raporda, "Külot üzerinden alınan 'D' ve 'H' kodlu örneklerden, en az biri erkek birden fazla şahsa ait olabilecek karışık DNA profilleri elde edildi. Elde edilen karışık DNA profillerinin Ç.B.'ye ve Hasan Bilgili’ye ait DNA profillerini içerdiği tespit edildi" denildi.

Sanık tarafının salona gelmesi ile başlayan duruşmada Hasan Bilgili

BİR ÖNCEKİ DURUŞMADA NELER OLMUŞTU?

Duruşmada, 2010 yılında yabancı uyruklu bir öğrenciye okulda cinsel taciz iddiasında bulunulduğuna dair konuşan sanık avukatı Çağlar, "Bu söylentilere dair bir durum. Manevi tazminat davası açtık" denildi. Ç.B.'nin avukatı Arıhan ise, "Bütün bu talepler yargılamayı uzatmak ve adaletin sürüncemede bırakılması içindir. Zaten eldeki numuneler çöpe atılan numuneler, çöpe atılan numunelerin incelenmesi söz konusu" dedi.

"POLİSLER BİLGİLİ'NİN HESABINDAN KREDİ ÇEKTİ" İDDİASI

Öte yandan sanık avukatı Hatice Çağlar, 'polisler tarafından Bilgili'nin telefonu alındığında kredi çekildiği, para çekildiği' iddiasında bulunuldu ve "Buna dair şikayette bulunduk" dedi.

"HÜSEYİN ŞENYURT'A ADLİ TEDBİR KARARI UYGULANSIN"

Duruşma sonrası #dokuz8HABER'e konuşan avukatlar, Hüseyin Şenyurt hakkında herhangi bir adli tedbir verilmemesine tepki göstererek "Hüseyin Şenyurt hakkında heman adli tedbir kararı verilmeli. Adli Tıp raporu da yaklaşık 3 celsedir gelmiyor. Umarız 23 Mart'taki duruşmada gelir ve cezalandırmalar gerçekleşir" açıklamasında bulundular.

NE OLMUŞTU?

Veteriner Prof. Dr. Hasan Bilgili, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde öğretim üyesi olduğu 2019 yılı Nisan ayında, kendisine ait hayvan hastanesinde çalışan veteriner Ç.B.'ye cinsel saldırıda bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra tutuklandı; ancak savcılık tarafından re’sen tahliye edildi. 

Olayla ilgili idari soruşturma kapsamında üniversitedeki görevinden çıkarılan Bilgili hakkında, "nitelikli cinsel saldırı", "cebir ve tehdit ile hürriyeti yoksun kılma", "tehdit" ve "hakaret" suçlarından 5 yıldan 27,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle de dava açıldı. 

Bilgili, delilleri yok etmek amacıyla ona yardım ettiği ileri sürülen veteriner hekim Serkan Durmaz ile Ç.B.'nin vücudundaki cinsel saldırı izlerini temizlediği iddia edilen jinekolog Dr. Hüseyin Şenyurt ile birlikte yargılanmaya başlandı.