Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde, Ahmet Emre Yıldır’ın (25) yaşamına son vermeden önce akrabası Vedat Tarhan’ın (70) sistematik cinsel istismarına uğradığı ortaya çıkmıştı. Tutuklanan ve 26 yıl hapis cezasına çarptırılan Tarhan’ın tahliye edildiği ortaya çıktı. 

DİLEKÇE ÖLÜMÜNDEN SONRA İŞLEME KONULDU 

Ahmet Emre Yıldır yaşadığı Çorlu’da, 29 Nisan 2019'da yaşamına son vermişti. İntihar etmeden 1 ay önce ailesine, 9 yaşından 18 yaşına kadar akrabası Vedat Tarhan’ın kendisine cinsel istismarda bulunduğunu açıklayan Emre Yıldır'ın sanık ile yüz yüze gerçekleştirdiği görüşmeye ait ses kaydıyla Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduğu, ancak dilekçenin intihardan sonra işleme koyulduğu ortaya çıkmıştı. 

Sistematik cinsel istismarın ortaya çıkması ve Emre Yıldır'ın intihara sürüklenmesinin ardından gözaltına alınıp tutuklanan Vedat Tarhan’a 26 yıl hapis cezası verildi. Ancak bu karara sanık avukatları itiraz etti. İtiraz incelemesini İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 25. Ceza Dairesi ele aldı. İtiraz incelemesini Mart 2021’de tamamlayan Daire, yerel mahkeme kararının yerinde olduğunu hükmetti.

TAHLİYE EDİLDİ 

Karar bu kez, yapılan itiraz sonrası Yargıtay’a taşındı. Dosya Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin önüne geldi. Yargıtay Cumhuriyet Savcısı 10 Ağustos 2021’de Daire’ye gönderdiği yazıda, sanık avukatlarının temyiz talebinin reddi, İstinaf Mahkemesi kararının da onanması yönünde görüş bildirdi. Ancak dosyaya bakan Daire, İstinaf Mahkemesi’nin kararını bozarak Tarhan’ın tahliye edilmesine karar verdi. 

Mart 2022’de tahliye yazısı Tarhan’ın tutuklu bulunduğu Çanakkale E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi ve Tarhan tahliye edildi.

ABLA ASLI NUR KAYNAR "TEKRARDAN ADALET MÜCADELEMİZE BAŞLAYACAĞIZ"

İstismar failinin tahliyesi sonrası Ahmet Emre Yıldır'ın ablası Nur Aslı Kaynar, dokuz8Haber'e yaşanan duruma ilişkin açıklamalarda bulundu; Kaynar," Yıllarca akrabası tarafından cinsel istismara uğrayan Ahmet Emre Yıldırım'ın istismar failine Edirne Ağır Ceza Mahkemesinin vermiş olduğu 26 yıl indirimsiz hapis cezası benim ve ailemin birazda olsa içimizi soğutmuştu. Sevinmiştik, Emre için güneşin doğduğunu düşündük. Dosyamız istinaf mahkemesine taşındı. İstinaf mahkemesi dosyayı onayladı ancak bir kaç gün önce öğrendik ki yargıtay Vedat Tarhan'ı tahliye etmiş . Bu konu beni ve ailemi çok yıpratmakta ve üzmektedir. Biliyorum adalet tekrardan tecelli edecek  ben ve ailem üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz. Emre için güneşin yeniden doğması için tekrardan adalet mücadelemize başlayacağız." dedi.