Çin’deki sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 140'ı geçti

Çin'de devam eden sel felaketleri nedeniyle 140'tan fazla kişi hayatını kaybetti binlerce kişi yaralandı ve yüz milyonlarca dolar maddi kayıp oluştu.Asya’nın en uzun, dünyanın da Nil ve Amaz...

DÜNYA 14.07.2020 - 13:41 14.07.2020 - 13:41

Çin'de devam eden sel felaketleri nedeniyle 140'tan fazla kişi hayatını kaybetti binlerce kişi yaralandı ve yüz milyonlarca dolar maddi kayıp oluştu.

Asya’nın en uzun, dünyanın da Nil ve Amazon’dan sonra üçüncü en uzun nehri olan Yangtze Nehri’nde sular yükselerek sele neden oldu.

SEL YUHAN'I DA VURDU

Yangtze Nehri ve çevresinde son 50 yılın en şiddetli yağışlarının neden olduğu sel binlerce kişiyi evinden etti, zararın ise yüzlerce milyon dolar olduğu ifade edildi.Diken'in haberine göre Yangtze Nehri’nin geçtiği Hubey eyaleti, selden en çok etkilenen bölgelerden oldu. Koronavirüsün merkezi Vuhan’ın da bulunduğu bölgeye ordu yardım ve kurtarma çalışmaları için ordu sevk edildi.

EN YÜKSEK İKİNCİ SEVİYE ALARMI VERİLDİ

Sel suları birçok kentte evlerin çatısına kadar yükselirken, uzmanlar son yıllarda yapılan barajların nehir ve göllerin arasındaki bağlantıyı kestiğini ve selleri daha da kötü hale getirdiğini açıkladı.Öte yandan sel felaketinde en yüksek ikinci seviye alarma geçildi. ​

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@