Koronavirüs (Covid-19) salgınının ortaya çıktığı Çin'de, Omicron’un yeni bir alt varyantının tespit edildiği aktarıldı.

Euronews Türkçe’nin aktardığına göre; devlet kontrolündeki Global Times gazetesinde yer alan haberde, “BA.1.1” olarak adlandırılan yeni alt varyant sekansına daha önce Çin'de ya da küresel varyant veri tabanında rastlanmadığı kaydedildi.

ŞANGHAY’DA 25 MİLYONDAN FAZLA KİŞİYE COVID-19 TESTİ YAPILDI

Çin basınına göre, hafif semptomlara yol açan yeni alt varyant ilk olarak Şanghay yakınlarındaki Suzhou kentinde tespit edildi.

Çin'de Omicron varyantı taşıyan vakaların yol açtığı salgını kontrol altına almaya çalışan ülkenin en büyük şehri Şanghay'da 25 milyondan fazla kişiye Covid-19 testi uygulandı.

Şanghay Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Pazartesi gün boyunca yapılan CPR testlerinde yaklaşık 25 milyon 665 bin kişinin numunelerinin toplandığı aktarıldı.

Taramanın salgın tablosunu ortaya çıkarmayı amaçladığını belirten yetkililer, kentte geçen hafta başında uygulanmaya başlanan aşamalı karantinanın devamına, tarama sonuçlara göre karar verileceğini ifade etti.

BULAŞICILIĞI YÜKSEK

Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamaya göre ise, Çin'in 15 eyalet ve bölgesinden 38 bin sağlık personeli Şanghay'daki salgın önleme ve kontrol çalışmalarına destek verdi. Toplu test çalışmasına şehir dışından 27 bin sağlıkçı katılırken, 11 bini geçici hastanelerde görev aldı.

Gözden kaçırmayın

Nijerya’da rafineride patlama: 100'e yakın ölü var Nijerya’da rafineride patlama: 100'e yakın ölü var

Bulaşıcılığı yüksek varyantın, Çin'in salgınla mücadelede vakaları ortaya çıktıkları yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen "sıfır vaka" stratejisi için büyük sınamaya dönüştüğü belirtiliyor.

Karantina, seyahat kısıtlamaları ve toplu testler gibi katı ve geniş ölçekli tedbirlerin uygulanmasını gerektiren strateji, hayatın olağan akışına müdahalesi ve yarattığı maliyetler de tartışmalara neden oluyor.

SON 24 SAATTE YENİ 1235 VAKA

Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamaya göre, Çin ana karasında son 24 saatte 1173'ü yurt içi kaynaklı, 1235 Covid-19 vakası saptandı.

Bununla birlikte, Covid-19 testi pozitif olduğu halde hastalık belirtisi göstermeyen 15 bin 239 vaka tespit edildi. Çinli sağlık yetkilileri, bu tür vakaları genel toplama dahil etmiyor.

Son 24 saatte yurt dışı kaynaklı 62 vakanın kayıtlara geçtiği Çin'de hayatını kaybeden olmadı.

Ülkede son haftalarda hastalığa dönüşen ve dönüşmeyen vaka sayısı arasında büyük fark olması dikkat çekiyor. Bunun bulaşıcılığı yüksek fakat hastalık tablosu daha hafif olan Omicron varyantının yayılmaya devam etmesinin sonucu olduğu değerlendiriliyor.

Kuzeybatıdaki Cilin eyaleti de büyük bir salgı dalgasını kontrol etmeye çalışıyor. Eyalette son 24 saatte hastalık belirtisi gösteren 792, göstermeyen 1680 vaka saptandı.

Başkent Pekin'de de hastalık belirtisi gösteren 8, göstermeyen 1 vaka bulunduğu bildirildi.

Covid-19 salgınında ilk vakaların ortaya çıktığı Çin ana karasında bugüne kadar 157 bin 378 vaka tespit edildi, 4 bin 638 kişi öldü.

HONG KONG'DAKİ ‘BEŞİNCİ DALGA’DA GERİLEME

Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde ise Covid-19'un Omicron varyantına bağlı yerel kaynaklı vakaların yol açtığı 5. dalganın etkisi azalarak sürüyor.

Sağlık Koruma Merkezinden yapılan açıklamaya göre, kentte son 24 saatte 3 bin 138 Covid-19 vakası tespit edildi. Günlük vaka sayısı 26 Mart'ta bu yana 10 binin altında seyrediyor.

Son 24 saatte virüs nedeniyle 90 kişinin hayatını kaybettiği kentte Omicron vakalarının tetiklediği salgında yılbaşından bu yana hayatını kaybedenlerin sayısı 8 bin 49'a çıktı, virüsten ölüm oranı binde 6,9 oldu.

Kentte 60 yaş üzeri nüfusta aşılama oranlarının düşük olması, virüsün yayılmasıyla can kayıplarının artmasına sebep oluyor.

Yaklaşık 7 milyon nüfuslu Hong Kong'da bugüne dek 1 milyon 174 bin 560 vaka tespit edilirken, 8 bin 262 kişi hayatını kaybetti..