Çin Dışişleri Bakanı: Covid-19 nedeniyle dava açılması hukuka aykırı

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, koronavirüs nedeniyle kendilerine dava açılmasının hukuka aykırı olduğunu söyledi.Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, düzenlediği basın toplantısında, Çin'in de diğer...

DÜNYA 24.05.2020 - 23:35 24.05.2020 - 23:35

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, koronavirüs nedeniyle kendilerine dava açılmasının hukuka aykırı olduğunu söyledi.

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, düzenlediği basın toplantısında, Çin'in de diğer ülkelerle birlikte salgının kurbanları arasında olduğunu belirtti. Kendilerinin ihtiyacı olan ülkelere yardım ettiğini de hatırlatan Vang, Covid-19 nedeniyle Çin'e dava açılmasının hukukta yeri bulunmadığını belirtti.

"VİCDANA AYKIRI, YANLIŞ VE YASA DIŞI"

Vang, bu tarz girişimlerin uluslararası hukukun göz ardı edilmesi anlamına geldiğini vurgulayarak, dava söylentilerini "vicdana aykırı, yanlış, haksız ve yasa dışı" olarak değerlendirdi.ABD'de Çin'in itibarını kaybetmesi için her fırsatı değerlendirecek bir "siyasi virüs" yayıldığını ifade eden Vang, "Bazı ABD'li siyasetçiler, çok fazla yalan uydurdular ve çok fazla komplo planladılar" diye konuştu.Çin'e dava açacakların hayal dünyasında yaşadığını söyleyen Vang, böyle bir adım atacak kişilerin "kendilerini aşağılayacağı" belirtti.

ABD'DEN "VİRÜS VUHAN'DA BİR LABORATUVARDAN ÇIKTI" İDDİASI

ABD Başkanı Donald Trump ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ay başında Covid-19'un Vuhan'daki bir laboratuvardan çıktığı yönündeki iddialarını dile getirmişti. Trump, virüsün Vuhan'daki bir laboratuvardan çıktığına ilişkin kanıtları gördüğünü, ancak şu anda detay paylaşamayacağını açıklamıştı.Pompeo da "Çin'in, yürüttükleri standartların altındaki laboratuvarlarla dünyayı enfekte etme geçmişi var. Size bunun (Covid-19) Vuhan'daki laboratuvardan çıktığına dair çok sayıda delil olduğunu söyleyebilirim" ifadelerini kullanmıştı.Öte yandan Trump, 27 Nisan'da Beyaz Saray'da yaptığı basın toplantısında, Covid-19 salgınına ilişkin ABD'nin Çin'den tazminat talep edebileceğini kaydetmişti.Pompeo, 29 Nisan'da virüsün Vuhan'daki bir laboratuvardan çıkmış olabileceği iddialarına ilişkin, Çin'e "biyomedikal laboratuvarlarını aralarında ABD'nin de bulunduğu uluslararası denetçilere açması" çağrısı yapmıştı.ABD kongresine, Vuhan'da ortaya çıkan salgınının, Çin yönetimince saklandığı iddiasının soruşturulması talebini içeren bir tasarı sunulmuştu.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@