ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'yi taşıyan uçak, Malezya'dan ayrıldıktan sonra ABD'nin Okinawa Adası'ndaki hava üssünden savaş uçakları havalandı. Çin devlet medyası ise Çin'e ait savaş uçaklarının Tayvan Boğazı'nı geçtiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Ukrayna'ya gidiyor Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Ukrayna'ya gidiyor

ABD hiyerarşisinin 3 numarası konumundaki Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Pekin'in 'tek Çin politikasına ihanetin bedeli olacağı' uyarılarına rağmen, Tayvan'ın başkenti Taipei'ye indi. Çin devlet medyası, Çin'in Su-35 savaş uçaklarının Tayvan Boğazı'nı geçmekte olduğu haberini geçti.

Sputnik'te yer alan habere göre Pelosi'nin Tayvan'da yarın yerel saatle 17.00'ye kadar kalması, Başkan Tsai Ing-wen ile görüşecek ve meclise seslenecek.

Bu arada, Tayvan Boğazı'nı sivil uçaklara kapattığı belirtilen Çin'in Su-35 savaş uçakları Tayvan Boğazı'na yöneldi. Çin'in Tayvan'a 125 km mesafedeki Fujian eyaletinden siren sesleri yükseldi.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Pelosi'nin Tayvan ziyaretini kınayan açıklamasında, bunun devasa bir siyasi provokasyon olduğunu dair bir açıklama yayınladı.