Çiğ süt fiyatlarına mayıs ayında yapılan zam etiketlere yansıtıldı. Böylece yüzde 32’lik zammın ardından yarım kilo Ezine peyniri ortalama 78 lira, 1 kilo inek peyniri ise 120 liradan satışa çıkarılacak.

Ulusal Süt Konseyinin (USK) çiğ süt fiyatını 15 Mayıs’tan itibaren geçerli olmak üzere litresinin 7,50 TL olarak belirlemişti. Süt, ayran ve yoğurt gibi pastörize ürünlere hemen yansıyan fiyatlar, olgunlaştırılmış peynir grubunda ise etiketlere bugünlerde yansıdı.

Dünya'dan Mehmet Hanifi Gülel'in haberine göre; markalı süt ürünlerinde ürününe göre değişkenlik göstermekle beraber yüzde 40’a varan artışlar yaşanırken, özel markalı (private label) ürünlerde ise fiyat artışı yüzde 18,5 olarak hesaplandı. Son zamlardan sonra markalı 500 gram Ezine peyniri 60 liradan 78 liraya kadar yükseldi. 350 gramlık koyun peyniri ise zam sonrası 42 liradan 58 liraya market raflarında yer buldu. 1 kilogram inek peyniri 100 liradan 120 liraya çıktı.

'FİYATIN GEÇ YANSIMASI...'

Süt zammıyla beraber sıvı grubunda fiyatın geçerli olduğu tarihten itibaren birkaç gün içinde yansıdığını kaydeden Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD) Denetleme Kurulu Üyesi Hakan Kazancıgil, peynir grubunun ise biraz arkadan takip ettiğini söyledi. Bunun nedenin olgunlaştırma durumundan kaynaklandığını belirten Kazancıgil, sözlerine şöyle devam etti:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ustaosmanoğlu'nun cenaze törenine katıldı, cenazeyi omuzladı Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ustaosmanoğlu'nun cenaze törenine katıldı, cenazeyi omuzladı

"Klasik peynir ve eski kaşar ürünlere zincir marketlerde yaklaşık 2 ay sonra zamlı olarak yansır. Burada fiyatın geç yansıması eski süt fiyatından alınmış olmasından kaynaklanıyor. Bunlarda bile artık süreler bir aya düşürülmüş durumda. 15 Haziran’dan sonra hemen hemen bütün eski ürünler bitmiş olur ve yeni fiyatlar yansımaya başlayacak."