CHP Adıyaman Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Av. Abdurrahman Tutdere, şeker fiyatlarına gelen yüzde 25’lik zamma tepki gösterdi.

AKP iktidarının hayatın ve şekerin tadını kaçıran iktidar olarak tarihe geçtiğini söyleyen CHP’li Tutdere, yurttaşların raflarda, sanayicilerin de piyasada şeker bulamadığını belirtti.

“ÖZELLEŞTİRME SÜRECİNDE İKTİDARINIZI UYARMIŞTIK”

Abdurrahman Tutdere şeker fabrikalarının özelleştirilmesi sürecinde iktidarı uyardıklarını, iktidarın ise bu uyarıları dikkate almayarak fabrikaları sattığını bunun sonucu olarak da yurttaşları zam batağına sapladığını söyledi.

Milletvekili Tutdere TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında şeker fabrikalarının özelleştirilmesi sürecinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun şeker konusunda yaptığı uyarıların haklılığının bir kez daha ortaya çıktığını ifade ederek, “Ülkemizin ekonomik olarak içerisinde bulunduğu durum ve vatandaşlarımızın zamlar nedeniyle yaşadığı mağduriyetler Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun önceki tarihlerde yaptığı uyarıların haklılığını bir kez daha ortaya çıkarmıştır” diye konuştu.

“VATANDAŞ RAFTA, SANAYİCİ PİYASADA ŞEKER BULAMIYOR”

Satış sürecinde, ‘Şeker vatandır, satılamaz!’ dediklerini, iktidarın ise bu uyarıları dinlemeyerek şeker fabrikalarını teker teker sattığını hatırlatan Milletvekili Tutdere, “Sayın Genel Başkanımız şeker fabrikalarının özelleştirilmesi sürecinde Anadolu'da yaptığı mitinglerde "Şeker vatandır, satılamaz!" diyerek iktidarı uyarmıştı. Ancak her zamanki gibi dinlemediniz, halkın fabrikalarını, şeker fabrikalarını bir bir sattınız. Şimdi ne oldu? Vatandaş rafta, sanayici piyasada şeker bulamıyor, fahiş fiyatlara bir de yüzde 25 zam yaptınız” ifadelerini kullandı.

“MADEM EKONOMİNİN KİTABINI YAZDINIZ, ZAMLARI DURDURUN”

“Madem ekonomi kitabı yazdınız zamları durdurun” diyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulunan CHP’li Tutdere, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aşağı zam, yukarı zam; zamlarla halkımızın hayatının tadını kaçırdığınız, bu yetmedi şekerin de tadını kaçırdınız. Sizler tarihe, şekerin ve hayatın tadını kaçıran iktidar olarak geçtiniz, tebrik ediyorum. Buradan Cumhurbaşkanına çağrıda bulunuyorum. Madem ekonominin kitabını yazdınız, zamları durdurun milletimiz rahat etsin.”