Ticaret Bakanlığı bütçesi ile ilgili TBMM'de konuşan CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, "Bu bütçe vatandaşın cebine ateş, kemerine delik, sırtına kambur, vicdanlara yaradır" ifadelerini kullandı....

Ticaret Bakanlığı bütçesi ile ilgili TBMM'de konuşan CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, "Bu bütçe vatandaşın cebine ateş, kemerine delik, sırtına kambur, vicdanlara yaradır" ifadelerini kullandı.

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, TBMM'de devam eden görüşmelerde Ticaret Bakanlığı bütçesi üzerine yaptığı konuşmada, Bakanlığın yanlışlarını ve iktidarın politikalarını eleştirdi. Sümer, “Bu bütçe vatandaşın cebine ateş, kemerine delik, sırtına kambur, vicdanlara yaradır” ifadelerini kullandı.

"BAKANLIK İÇİN ESNAF DEĞİL, RANT ÖNEMLİ"

Yurttaşa destek verilmediğine dikkat çeken CHP'li Sümer, “İnşaattaki rant, küçük esnafta yok. üreticiye, tarıma, sanayiye yatırım yapmak, beton ekonomisi kadar kârlı değil, 5’li rant çetesine destek olmak, milyarlarca lira vergi ödemesini tek kalemde silmek, vatandaşa destek olmaktan daha kolay... O yüzden AKPiktidarları için esnaf ve kobiler değil saray saltanatının şakşakçıları değer görmektedir" diye konuştu.

"39 LİRA 40 KURUŞLUK DESTEK"

Verilen desteğin ise 39 lira 4 kuruş olduğunu hatırlatan Sümer, şöyle devam etti:"Ticaret Bakanlığı uhdesinde aylık 140 bin lira maaş alan kişiler olduğu ortaya çıkarken, yurt dışındaki yandaş şirketlere aylık 50 bin dolar kira desteği verildiği tespit edilmişken, vatandaşa günlük 39 lira 40 kuruş destek olduk demek ayıptır... Sarayın bütçesini düzenlerken, vatandaşın bütçesini bozmak, devlet adabına yakışmamaktadır."

"YANDAŞIN RANTÇININ, KOMİSYONCUNUN, SARAY KABİNESİNİN BÜTÇESİ"

CHP'li Orhan Sümer, “2021 Yılı Bütçesi genel olarak yandaşı, rantçıyı, komisyoncuyu, saray kabinesini, Katar’lı ortaklarınızı mutlu etse de haktan, şeffaflıktan, gelir dağılımı adaletinden uzaktır. Bu bütçe vatandaşın cebine ateş, kemerine delik, sırtına kambur, vicdanlara yaradır" ifadelerini kullandı.

"TİCARET BAKANLIĞI’NIN MİLYONLUK ZARARLARI"

Bakanlığın kötü yönetildiğini belirten Sümer, sözlerini şöyle sürdürdü:"Bakanlığın bugün başarısız olmasının nedeni sadece salgın değildir. Ne yazık ki ticaret bakanlığı kötü yönetiliyor. Esnaf faturasını ödemek için 10 lirayı dahi denkleştiremezken, kobilere merhem, küçük esnafa destek, yerli üreticiye dayanak olması gereken Ticaret Bakanlığı’nın, kötü yönetilmesinden kaynaklı kayıp milyonlarla ilgili sizlere birkaç örnek vermek istiyorum. -Uluslararası katılıma açık kamu ihalelerinde sağlanan vergi, resim ve harç istisnası uygulamalarında hata ve mevzuat eksikliklerinin bulunması nedeniyle zarar - 4 milyar 172 milyon dolarlık kamu ihalesi yüksek tutardaki muhasebe hesap kayıt hataları nedeniyle zarar 3,8 milyar lira yap-işlet-devret modeliyle yapılmış gümrük kapılarındaki hesap hatasına dayalı usulsüzlükler 562 milyon lira tohumluk kredilerinin envanter, takip, tahsilat ve muhasebe işlemlerinin yapılmaması nedeniyle zarar 65 milyon lira ne yazık ki bunun gibi birçok zarar kalemi Sayıştay raporlarında mevcuttur."