CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “İktidar, ranttan, rüşvetten ve yolsuzluktan besleniyor” dedi.

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer son olarak Milli Emlak Müdürlüğü’nde ortaya çıkan ve birçok Kamu kurumunda görülen rüşvet ve yolsuzluklar ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Orhan Sümer, “İktidar, ranttan, rüşvetten ve yolsuzluktan besleniyor” dedi.

Eski AKP'li Çömez açıkladı: Erdoğan'ın kafasında sonbaharda erken seçim var Eski AKP'li Çömez açıkladı: Erdoğan'ın kafasında sonbaharda erken seçim var

"HAZİNE ARAZİLERİ YOLSUZLUK KAPISI HALİNE GETİRİLDİ"

Orhan Sümer, “Adana'nın Karataş ilçesinde gerçekleşen milyonluk rüşvet operasyonu kapsamında Milli Emlak Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin bölgedeki değerli hazine arazilerinin usulsüz kiralanmasına yönelik soruşturması sürüyor. Hazine arazilerinin siyasi iktidara yakın kişi ve gruplara peşkeş çekilmesi ne yazık ki sadece Adana’da değil yurdumuzun dört bir yanında karşımıza çıkıyor. İktidarın çözülmesi ve devlet otoritesinin kaybolması ile birlikte ne yazık ki bir çok kurumumuzda rüşvet olayları ortaya çıkıyor. Özellikle hazineye ait taşınmazlar ve araziler yolsuzluğun adresi haline geldi.” Dedi

"İKTİDAR RÜŞVETİ SIRADANLAŞTIRDI"

Orhan Sümer, “Türkiye AKP İktidarı ile birlikte ne yazık ki giderek hukuk devleti olmaktan uzaklaştı. Artık herkes eğer iktidara yakın olursa veya iktidara yakın kişilerle irtibata geçebilirse her türlü işini çözebileceğini düşünüyor. Bu durum yargıdan, emniyete, sağlıktan, imar işlerine kadar sirayet etmiş durumda. Çok acı ama örneklerini de görüyoruz. AKP dönemi ileride ülkenin hukuktan uzaklaşıp, rüşvet ve iltimasın tavan yaptığı bir dönem olarak hatırlanacaktır" dedi.

"KILIFINA UYGUN KANUNLAR YOLSUZLUĞUN ÖNÜNÜ AÇIYOR"

Orhan Sümer, “Özellikle kamu ve hazine arazilerinin işgali sonrasında ceza-i hükümlerin uygulanması beklenirken, bir gecede çıkan Cumhurbaşkanlığı kararları, imar aflarının suçu kapsayacak halleri de içerisine alması sonucunda rantın ve talanın önü açılıyor. Özellikle siyasi bağlantısı olan rant grupları bu durumu kendi lehlerine çeviriyorlar. İktidarın bu duruma dur demesi gerekirken el altından teşvik edici hamleler yaptığını görmek kamu vicdanını derinden yaralıyor” dedi.