CHP'li Sümer: Faturayı tüm milletimiz ödüyor

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, ekonomideki kur artışını ve yükselen fiyatları değerlendirdi.

SİYASET 24.09.2021 - 09:30 24.09.2021 - 09:35

Orhan Sümer, “Dolar yükseldikçe millet fakirleşiyor. Saray bu durumu anlamıyor” dedi.

UZMANLIK ALANI EKONOMİ OLANLAR NEREDE: DOLAR 8.80

Orhan Sümer, “Ne yazık ki döviz kuru yine bir tarihi rekor kırdı. Kendilerini ekonomist olarak tanımlayanlar, bağımsız olması gereken Merkez Bankası üzerindeki hakimiyetlerine son vermedikleri sürece piyasalar ne yazık ki kötü yönde etkilenecektir. Artık yatırımcının Türkiye’ye gittikçe güveni azalıyor. Türk Lirası günden güne erirken, alım gücü zayıflıyor. Tüm bunlara rağmen AKP iktidarının çizdiği pembe tablolar kimseye inandırıcı gelmiyor” dedi.

KUR FARKI TEMEL GIDA ÜRÜNLERİNE YANSIYOR

Orhan Sümer, “Sayın Cumhurbaşkanı 'zincir marketler başta olmak üzere tüm marketlerdeki, denetimleri sürdürmek suretiyle, ciddi fiyat farklarını ortadan kaldıracağız' açıklamasında bulundu. Oysa üretimi sıfırlayıp, ithal ürünlerle rafların dolduğu, döviz kurunun her gün rekor kırdığı bir Türkiye gerçeği var. Sayın Cumhurbaşkanı ne zaman konuşma yapsa dolar kuru artıyor. Bugün market raflarındaki pahalılığın, işsizliğin, Türk Parası’nın bu kadar değer kaybetmesinin tek sorumlusu AKP iktidarıdır” dedi.

YOKSULLUĞUN SEBEBİ AKP İKTİDARI

Orhan Sümer, “19 yıldır muhalefet olarak uyarılar yapmamıza rağmen iktidar kendi bildiği yanlışları yapmaya devam ediyor. Faiz indirim açıklaması yapılmadan önce birçok ekonomist durumun böyle değerlendirilmemesi gerektiği ile ilgili açıklama yapmıştı. Ancak tek bir kişi nasıl istiyorsa o şekilde hareket ediliyor. Faturayı ise tüm milletimiz ödüyor. Göz göre göre yapılan yanlışlarla ülkemiz her gün daha da yoksullaştırılıyor” dedi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST