CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ndeki sınavsız Şube Müdürü atamaların Meclis gündemine taşıdı.

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ndeki (DHMİ) sınavsız Şube Müdürü atamalarını açıkladı. Sümer “DHMİ Şube Müdür atamalarında torpil var” diye konuştu.

"SINAV YOK, TORPİL VAR"

Konunun Sayıştay raporlarına yansıdığını ve belgeleriyle kayıtlara geçtiğini hatırlatan Orhan Sümer, "Milyonlarca üniversite mezunu genç işsizimiz var. İŞKUR'un kapısında her gün daha fazla uzayan kuyruklar bulunurken, Devlet Hava Meydanları İşletmelerinde 'sınavsız, sorgusuz, sualsiz' mevzuatı uygulamadan 'görevde yükselme sınavı' açmadan Şube Müdürü atanmasının tek bir açıklaması vardır. Torpil..." ifadelerini kullandı.

"SON 3 SENEDE 40 KİŞİ SINAVSIZ MÜDÜR YAPILMIŞ"

Sümer, 2017-2019 yılları arasındaki atamalara ilişkin şöyle konuştu: “Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nde 2017-2019 yılları arasında 40 kişi görevde yükselme sınavlarına girmeden Yönetim Kurulu Kararıyla önce boş bulunan Daire Başkan Yardımcılığı kadrosuna atanıyor. Kısa bir süre sonra hemen Şube Müdürü yapılıyor. Sınav yok, Mülakat yok, hangi kıstaslar uygulanmış belli değil. Hem kurum içi çalışma ortamına aykırı hem de atama bekleyen milyonlarca kişinin hakkının yendiği bir durum söz konusu.”

"13 YILDIR SINAV BEKLEYENLER VAR"

En son sınavın 2007 yılında yapıldığına dikkat çeken CHP'li Orhan Sümer, şöyle devam etti: “DHMİ en son 2007 senesinde görevde yükselme sınavı yapıp Şube Müdürü ataması gerçekleştirmiş. O tarihten beri görevde yükselme sınavı bekleyen çalışanlar var. Ancak 2019 Sayıştay Raporlarıyla sınavsız müdür atamalarının nasıl yapıldığı belgeleniyor. Bu durum ne yazık ki bir çok Kamu Kurumunda karşımıza çıkıyor. İktidarlar gelip geçicidir. Kamu kurumlarındaki kadroları liyakate göre değil de belirli gruplara ve kişilere yakınlıklarına göre dağıtırsanız, yarın o kurumlarda yaşanan kötü gidişattan sorumlu olursunuz. İktidarın bu durumu bilmemesi söz konusu olabilir mi? Yıllarca o kurumlarda çalışmış sınav bekleyen kişilerin haklarına girmek en büyük günahtır.”