14.11.2020, 14:58

CHP’li Sındır: "Gençlerin yüzde 76'sı yurt dışına yerleşmek istiyor"

Gençlerin gelecek kaygılarını, işsizlik problemlerini ve umutsuz olduklarını belirterek gereken adımların atılması çağrısında bulunan CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, "Her üç gençten 1'i ne eğitimde ne de istihdamda yer alıyor; boşta. Bu nedenle gençlerin yüzde 76'sı yurt dışına yerleşmek istiyor" diye konuştu.

CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 2021 Yılı Bütçesi'ne ilişkin değerlendirmede bulundu. Sındır, ülkede yaşayan genç nüfusun mutlu bir hayat sürmesi gerekliliğinin altını çizerek, Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu’na gençlerin gelecek kaygılarını, işsizlik problemlerini ve umutsuz olduklarını hatırlattı.Sındır, gençlerin, başta işsizlik olmak üzere ülkede yaşanan tüm olumsuzluklar nedeniyle yurt dışına gitmek istediklerini belirtti.

"HER ÜÇ GENÇTEN BİRİ BOŞTA"

Resmi rakamlara göre ülkede genç işsizlik oranın yüzde 25,7 olduğunu söyleyen Sındır, "Genişletilmiş işsizlik oranı bunun çok daha üzerinde- Üniversiteli işsizlik oranı yüzde 20'nin üzerinde. Her üç gençten 1'i ne eğitimde ne de istihdamda yer alıyor; boşta" ifadelerini kullandı.

"GENÇLERİN YÜZDE 76’SI YURT DIŞINA YERLEŞMEK İSTİYOR"

Yeditepe Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre gençlerin yüzde76’sının yurtdışına yerleşmek istediğini ve 15-29 yaş arası gençlerin yüzde 64'ü vatandaşlık sunulduğu takdirde başka bir ülkede yaşamak istediklerine dikkat çeken Sındır, şöyle devam etti:"Soruların yanıtı aslında bu araştırmanın sonuçlarında. Ve her iki gençten 1'i yaşadığı hayattan mutsuz. İşsizlik sorunu, parasızlık, ekonomik sorunlar, borç ve gelecek güvensizliği ve tabii ki çoğu zaman da yetersiz eğitim nedeniyle özgüven yoksunluğu -tabii bu, araştırmada verilen bir yanıt değil ama mutsuzluğun temel nedenlerinden bir tanesi de bu- Tabii Gençlik ve Spor Bakanlığının yanı sıra Millî Eğitim Bakanlığının da çok büyük sorumluluğu var bu konuda."

"CUMHURBAŞKANI YENİ BİR GENÇLİK YARATMA PEŞİNDE"

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 19 Ekim’de İbni Haldun Üniversitesi'nin açılışında söylediği sözleri değerlendiren CHP'li Sındır, şöyle konuştu:“Bakın, Sayın Erdoğan'ın 19 Ekimde İbni Haldun Üniversitesi'nin açılışında sözleri var, Sayın Cumhurbaşkanının: ‘Genç bir nüfusa sahibiz ama medeniyet tasavvurumuzu hayata geçiremiyoruz. Medyamız -bizim medyamız- bizim sesimizi ve nefesimizi yansıtmıyor. İlimde, sanatta, kültürde benzer sıkıntılarla karşı karşıyayız. Dünyaya kendimizi anlatamıyoruz. Bunun için de fikrî iktidarımızı da hâlâ tesis edemediğimiz kanaatindeyim. Zihinler, popüler kültür ve sapkın hezeyanlarla doldurulmuştur. Kuşaklar boyunca maruz kaldığımız fikrî istila vardır’ Çok tehlikeli sözler. Anlaşılan, Sayın Erdoğan kendince yeni bir devlet ideolojisi kurma peşinde."

"GENÇLİK BAKANLIĞI AKIL, BİLİM VE ÇAĞDAŞLIKTAN UZAK"

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın misyon ve vizyonunu akıl, bilim ve çağdaşlıktan uzak olarak değerlendiren Sındır, sözlerini şöyle sürdürdü:"Ülkemiz gençliğini ve sporunu günümüz gerekleriyle uyumlu, geleceğin meydan okumalarına karşı hazırlıklı...' Yani işte ‘Yerli değerlere duyarlı’ diyorsunuz ama evrensel değerlere duyarlılık yok. Çağdaşlık vurgusu yok. Akıl ve bilim vurgusu yok. Yarışmacı ve rekabetçi bir gençlik yaratılmaya çalışılıyor. Tabii ki rekabet... İçinde bulunduğumuz koşullarda rekabetçi koşullara uyum sağlayabilmek önemli ama bedensel, ruhsal ve zihinsel gelişim ve sosyal varlık olarak sağlıklı bir gençlik tanımı misyon da yer almıyor. Bütün bunlara rağmen bütçenizin, sağlıklı, çağdaş, sorgulayan, analiz yeteneğine sahip ve aydın bireyler yetiştirilmesi için kullanılmasını ve hayırlı olmasını diliyorum."

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@