CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi Pınar Uzun, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını 6 yaşındayken ‘imam nikahıyla evlendirmesine’ ilişkin, “Pedofili suçuna göz yuman, foyası ortaya çıkınca endişelenen nüfuz sahibi sapıkları koruyan anlayışın üzerine ateş olup yağacağız. Söz konusu çocuklarsa yumruğumuzu masaya vurmakla yetinmeyeceğiz, masayı yerle bir edeceğiz” dedi.

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını 6 yaşındayken ‘imam nikahıyla evlendirmesine’ tepkiler sürüyor.

CHP PM Üyesi Pınar Uzun, "Pedofili suçuna göz yuman, foyası ortaya çıkınca endişelenen nüfuz sahibi sapıkları koruyan anlayışın üzerine ateş olup yağacağız. Söz konusu çocuklarsa yumruğumuzu masaya vurmakla yetinmeyeceğiz, masayı yerle bir edeceğiz. Çocukların geleceği için telafisi mümkün olmayan travmalara karşı çocukları koruma yükümlülüğünden daha önemli bir vazifemiz yok bizim" diye konuştu.

“NÜFUZ SAHİBİ SAPIKLARI KORUYAN ANLAYIŞIN ÜZERİNE ATEŞ OLUP YAĞACAĞIZ”

Uzun, yaptığı yazılı açıklamada da bir kız çocuğunun 6 yaşındayken “imam nikahı ile evlendirilmesine” şöyle tepki gösterdi:

Kılıçdaroğlu’ndan görevinden istifa eden İYİ Partili Paçacı’ya sürpriz telefon Kılıçdaroğlu’ndan görevinden istifa eden İYİ Partili Paçacı’ya sürpriz telefon

“Küçüğün rızası olabileceğini söylemeye cüret eden AKP’li siyasilerden cesaret alan tarikat ve cemaatlerin elinde çocuklara yönelen insanlık suçları, cinsel istismar ve tecavüz suçları bugünün sürprizi değil. Ayyuka çıkan skandalların derin geçmişi kadar, örtülü kalan nice çocuk istismarı vakasıyla kararan sayısız hayat var.

Her çeşit köhneleşmiş ve sapkın fikrin ocağı haline gelen tarikatların devlet otoritesinde elde ettiği kudretle çocukları istismar etmelerinin normalleştirilmesine karşı isyan duygusu içindeyiz.

Kerameti kendinden menkul şeyhlerin ve takipçilerinin korunaklı alanları olan tarikatlar ve cemaatler bu ülkenin gerçeği olamaz, maharetleri ortadadır.

Pedofili suçuna göz yuman, foyası ortaya çıkınca endişelenen nüfuz sahibi sapıkları koruyan anlayışın üzerine ateş olup yağacağız. Yumruğumuzu masaya vurmakla yetinmeyecek, o masayı yerle bir edeceğiz.

Telafisi imkânsız travmalardan çocukları koruma yükümlülüğünden daha elzem vazifemiz yok. Çocukların bugünü ve geleceği için laikliğin hayati önemi bir kez daha karşımızda. En savunmasız çağlarında, onları şiddetin her biçiminden koruyacağız.”