CHP'li Karaca sordu: "Aliye Uzun’u, Erdoğan'ın yemin törenine kim çağırdı?"

CHP'li Gülizar Biçer Karaca, Burhan Kuzu ile Zindaşti'yi tanıştırdığı öne sürülen Aliye Uzun'un, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2018'de TBMM'deki yemin törenine çağrıldığı iddiasını Meclis gündemine taşıdı.

GÜNDEM 18.08.2021 - 13:35 18.08.2021 - 13:53

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Burhan Kuzu ile uyuşturucu baronu Naci Şerifi Zindaşti'yi tanıştırdığı öne sürülen Aliye Uzun'un, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Temmuz 2018 tarihinde TBMM Genel Kurulu'ndaki yemin törenine çağırıldığı iddiasını Meclis gündemine taşıdı.

"KİM, HANGİ GEREKÇEYLE ÇAĞIRDI?"

Gülizar Biçer Karaca, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. Karaca, Oktay ve Şentop’a, "Burhan Kuzu’nun yargıya talimat vererek tahliye ettirdiği uyuşturucu baronu Zindaşti’nin iş takipçisi Aliye Uzun’u, TBMM’ye 2018’de Cumhurbaşkanı yemin törenine kim, hangi gerekçeyle çağırdı?" diye sordu.

ANKA'nın aktardığına göre CHP'li Karaca, önergesi ile ilgili şunları kaydetti:

"Uyuşturucu baronu Zindaşti, Saray'ın Hukuk Politikaları Kurulu Üyesi Burhan Kuzu ve Aliye Uzun üçgeni diye düşünürken bunun, matematiğin iflas ettiği, tüm geometri şekillerini aşan çok kenarlı, girift, karanlık ilişkiler ağı ortaya çıktı. Uzun, Zindaşti'nin danışmanı, başka kirli işlerini yürüten kadın. 24 Temmuz genel seçimlerinden sonra, AKP Genel Başkanı'nın Meclis'teki yemin törenine resmi davetiyeyle bu kirli ilişkiler ağının ortasındaki Aliye Uzun resmi olarak davet edilmiş. Aliye Uzun'u TBMM'deki resmi törene kim, hangi sıfatla davet etti? Sorumuzun yanıtı tüm milletimizle paylaşılmalı; bu kirli ilişkiler ağı, bir an önce gerçekler ortaya çıkarılarak çözülmelidir."

Sedat Peker'in sosyal medya hesabından yaptığı açıklama sonrası ismi yeniden gündeme gelen Aliye Uzun, geçen yıl yaşamını yitiren Burhan Kuzu'yu İranlı Naci Şerifi Zindaşti ile tanıştırdığını söylemiş; Zindaşti'nin Türk vatandaşı olması için aracılık yaptığı iddiasını ise reddetmişti.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST