CHP’li Engin Altay’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 128 bin TL’lik dava

CHP Grup Başkanı Engin Altay, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 128 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı.Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Engin Altay, bir televizyon kanalında eski B...

GÜNDEM 28.04.2021 - 14:29 28.04.2021 - 14:29 Dokuz8 Haber

CHP Grup Başkanı Engin Altay, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 128 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Engin Altay, bir televizyon kanalında eski Başbakan Adnan Menderes ile ilgili değerlendirmelerinin ardından, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisine yönelik kullandığı “Be ahlaksız, be edepsiz.." sözleri ile ilgili 128 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı.

"BENİM BÖYLE BİR SÖZÜM, BÖYLE BİR İFADEM YOK"

Altay, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı: "Anlıyorum ki doğruları duymak birilerini rahatsız ediyor. Öylesine rahatsız olmuş ki, katıldığım televizyon programındaki konuşmamı çarpıtıyor. Açıkça beni hedef göstererek ağır hakaretlerini birkaç defa tekrarlıyor. Tek adam rejiminin rehaveti içinde olanlar, seçilmiş bir milletvekiline ve kurumsal olarak da CHP'yi TBMM'de temsil eden bir grup başkanvekiline dilediği gibi hakaret etme hakkına sahip değildir. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Av. Can Erener ve Av. Tuğçe Karabulut tarafından hukuki hazırlıklar tamamlandı. Ankara 14. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde, 128 bin TL’lik manevi tazminat davası açtık. Erdoğan, ‘…benim akıbetimin de Menderes'in akıbeti olabileceğini ümit ettiğini söylüyor’ dedi. Benim böyle bir sözüm, böyle bir ifadem yok. TV kayıtlarını izleyen herkes bunu açıkça görecektir. Mahkemenin de göreceğine inanıyorum. Hiç kullanılmayan bir ifade ile ilgili olarak, Erdoğan, ‘ahlaksız, edepsiz’ diyor. Cumhurbaşkanı devletin ve milletin birliğini temsil eden en yüce makamdır. Dolayısıyla bu görevde bulunan bir kişinin benim söylemediğim bir ifadeyi, söylemiş gibi kamuoyunda söylemesi ve hedef göstererek açıklama yapması kabul edilemez."

NE OLMUŞTU?

CHP'li Altay, KRT televizyonunda katıldığı canlı yayında, "Cumhuriyet tarihinin en büyük hatası Menderes'i idam etmektir. Türk demokrasisine vurulmuş en büyük darbedir o ama rahmetli Menderes de bir dönem bu dinci odaklara pek yüz vermişti, taviz vermişti. Onlar da Menderes'ten aldıkları yüzle o kadar ileri gitmişlerdi ki, Menderes sonra Atatürk'ü koruma kanunu yapmak zorunda kaldı. Umarım Erdoğan'ın da sonu Menderes'e benzemesin. Erdoğan da bunlara taviz verirse yeni bir kanun çıkarmak zorunda kalır, onu söylüyorum. Onu biz sandıkla tıpış tıpış göndereceğiz. Erdoğan'ın hırkasını millet çıkaracak" ifadelerini kullanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise partisinin grup toplantısında Altay'ın darbe imasında bulunduğunu iddia ederek şöyle konuşmuştu: "Çıkmış bir ahlaksız, bir edepsiz benim akıbetimin de Menderes'in akıbeti gibi olabileceğini ümit ettiğini söylüyor. Be ahlaksız, be edepsiz, biz bu yola kefenimizi giyerek çıktık. Biz ölümden korkmadık. Bizim imanımızın gereği ölümü korkutmaktır. Ama siz zaten ölüm dendiği zaman kaçacak delik arayanlardansınız. Yani Menderes'in akıbetinden hoşnut mu oluyorsunuz, memnun mu oluyorsunuz? Çünkü o akıbeti hazırlayanlar da sizdiniz. Şimdi bize de aynı akıbeti mi hatırlatıyorsunuz? Boşuna uğraşmayın, boşuna gayret etmeyin. Evelallah biz bunların hepsine hazırız. 15 Temmuz'da bunu gördük ve 15 Temmuz'u hazırlayanlara bu ülkeyi mezar ettik."

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@