AK Parti Grup Başkanvekili Yenişehirlioğlu ve oğlu Afyonkarahisar'da trafik kazasında yaralandı AK Parti Grup Başkanvekili Yenişehirlioğlu ve oğlu Afyonkarahisar'da trafik kazasında yaralandı

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında ticaret hacmini 25 milyar dolara çıkarmayı hedefleyen Ekonomik Ortaklık Anlaşmasının TBMM’deki görüşmeleri sırasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP sözcülerinin BAE’ye yönelik “15 Temmuz’un finansörü’ suçlamaları gündeme gelirken, Dışişleri Bakan Yardımcısı Burak Akçapar’ın “Elimizde bu yönde veri yok” açıklaması dikkat çekti.

'15 TEMMUZ'UN FİNANSÖRÜ BAE Mİ'?

Dışişleri Komisyonu’nun son toplantısında Finlandiya’nın NATO Üyeliği’ne ilişkin Anlaşma ile Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması ele alındı. BAE ile karşılıklı ticaretin 25 milyar dolara çıkarılmasını hedefleyen anlaşmanın görüşmeleri sırasında Dışişleri Komisyonu Üyesi ve CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, AKP’lilerin bu ülke ve yöneticileri hakkında ileri sürdükleri ‘15 Temmuz’un finansörü’ açıklamalarının doğru olup olmadığını toplantıya katılan Dışişleri Bakanlığı, MİT ve İçişleri Bakanlığı yetkililerine sordu. Çakırözer, “Ülkemizi yöneten siyasi kadronun en üst düzeydeki yetkililerince 15 Temmuz kanlı darbe girişiminin finansörünün BAE olduğu yönündeki açıklamaları çok duyduk. Bu yönde Bakanlığınızda ya da diğer kurumlarda doğrudan-dolayı istihbarat ya da bilgi var mıdır?” diye sordu.

Türkiye’nin Birleşik Arap Emirlikleri ve tüm bölge ülkeleri ile iyi ilişkiler kurmasından yana olduklarını belirten Çakırözer sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye'nin başta ekonomik olmak üzere çıkarlarına hizmet edecek bir anlaşmaya biz hayır demeyiz. Ancak BAE ile ilgili daha iki yıl öncesine kadar bu iktidarın en tepesindekilerin bazı suçlamaları oldu. Şimdi bu ülke ile 25 milyar dolarlık anlaşmayı onaylarken bu iddialar doğru mudur, değil midir bilmek hakkımız. Birleşik Arap Emirlikleri'nden kalkan uçakların Libya'da Türk hava savunma sistemlerini vurduğu, Birleşik Arap Emirlikleri yetkililerinin de sosyal medya aracılığıyla ‘Türkiye'ye hak ettiği dersi verdik’ dediği doğru mudur? Yine, ülkemizi yöneten siyasi kadronun en üst düzeydeki yetkililerince 15 Temmuz kanlı darbe girişiminin finansörü olduğu ve yöneticileri hakkında kırmızı bülten çıkarıldığı yönünde açıklamaları hepimiz duyduk. Bu yönde Bakanlığınızda ya da diğer kurumlarda bilgi var mıdır? Birleşik Arap Emirlikleri yönetimine ya da onların danışmanlarına ilişkin Türkiye Cumhuriyeti tarafından çıkarılmış uluslararası kırmızı bülten, arama herhangi bir başvuru olmuş mudur bu yönde?”

'SUÇLAMALAR DOĞRUYSA BU NEYİN ANLAŞMASI'

Çakırözer sözlerini şöyle sürdürdü: “Eğer bu iddialar doğruysa Türkiye'ye yönelik bu kadar çirkin, ve kabul edilemez girişimler varken siz ne kadar çabuk böyle şeyler imzalıyorsunuz? Hangi itirazı yaptınız? Hangi özrü aldınız? Ne aldınız da önümüze bu anlaşmayla geliyorsunuz? Bunu sadece kendi adıma değil, 15 Temmuz gecesi darbeye karşı hayatını yitiren 251 şehidimiz adına, yüzlerce gazimiz adına soruyorum.”

'DOĞRU DEĞİLSE NEDEN SUÇLADINIZ?'

Çakırözer son olarak şunları söyledi:“Eğer iddialar doğru değilse, ‘Yok, bizim elimizde böyle bir bilgi yok. Bu dedikleriniz olmamıştır’ diyorsanız da o zaman bizim için önemli bir ülke, bölge için önemli bir ülke için bu ifadeler, bu yaklaşımlar niye kullanılmıştır? Kullanılması çıkarlarımız için doğru olmuş mudur, olmamış mıdır?”

BAKAN YARDIMCISINDAN ŞOK YANIT: ELİMDE VERİ YOK

Çakırözer’in sorularının ardından söz isteyen Dışişleri Bakan Yardımcısı Burak Akçapar’ın “Spesifik açıklamalar hakkında elimde veri yok” açıklaması dikkat çekti. Akçapar şunları söyledi: “Dış politikamız ulusal menfaatler çerçevesinde ve o doğrultuda ilerletiliyor, buna çok özen gösteriyoruz. BAE’yle ilişkilerimizin olumsuz bir dönemden geçmesinden biz sorumlu olmadık. Spesifik açıklamalar hakkında elimde veri yok. İzahatım yeterli olmazsa belki ayrıca yazılı olarak dönebilirim. 2019 yılında değişen bölgesel koşullardan sonra BAE’nin ülkemize yönelik bir açılımı oldu, biz de bunu olumlu karşıladık, ilişkilerimiz buradan devam ediyor” dedi.

AKP’Lİ BAŞKAN MİT’E YANIT VERDİRMEDİ

Komisyonun AKP’li Başkanı Çağatay Kılıç, CHP’li Çakırözer’in BAE’ye yönelik suçlamalar hakkındaki sorularının toplantının ilk bölümüne katılan MİT Başkan Yardımcısı ve İçişleri Bakanlığı yetkililerince de yanıtlanması yönündeki talebini ise kabul etmedi.

AKP’LİLER NE DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan isim vermeden “Darbe girişiminde Körfez’de kimler nasıl sevindi, ne paralar harcadı bunu çok iyi biliyoruz” demişti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise açıkça isim vererek BAE’nin 15 Temmuz darbe girişiminin finansörü olduğunu ileri sürmüş, BAE Emirinin danışmanı Muhammet Dahlan hakkında da kırmızı bülten çıkarıldığı haberleri yayınlanmıştı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun da kapalı bir toplantıda “BAE’nin Türkiye’de hükümeti devirmek için 3 milyar dolar harcadığı” bilgisi verdiği haberleri de basında yer aldı.