CHP Milletvekili Burhanettin Bulut, HES'ten su verilmemesi nedeniyle tarımsal sulamada ve hayvancılıkta kullandıkları Körkün Çayı kuruyan Karaisali Hacılı Köyü çiftçilerinin sorunlarını dinledi

Haber: Güven Boğa

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Karaisalı İlçe Başkanı Mustafa Eren, Kadın Kolları Başkanı Şenel Çileli ile geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan Karaisali Hacılı Köyü’ndeki yurttaşların sorunlarını dinledi.

"ÇAY'DAKİ CANLI HAYATI TAMAMEN BİTTİ"

Köyün içinden geçen Körkün Çayı üzerine kurulan HES’in, tarım ve hayvancılık faaliyetlerini bitirme noktasına getirdiğini kaydeden Bulut, şöyle konuştu:

"Seyhan Nehri’nin önemli kollarından birisi olan Körkün Çayı bölgeye hayat veriyor. Çayı hemşerilerimiz tarımda ve hayvancılıkta kullanıyor. HES’ten son 2 yıldır çaya belirli aralıklarla az miktarda su veriliyordu.  Ancak son 4 gündür hiç su verilmiyor. Körkün Çayı’nın can suyunu kestiler. Çay tamamen kurudu. Bölgede tek bir damla su yok. Adı çay, ama su akmıyor. HES’ler doğaya geri dönüşü olmayan zararlar veriyor. Körkün’de canlı hayatı tamamen bitti.

Ege’de 316 projeye ‘ÇED gerekli değildir’ raporu verildi Ege’de 316 projeye ‘ÇED gerekli değildir’ raporu verildi

"YASAL DÜZENLEMEYE UYULMUYOR"

HES’in, buradaki suyu tamamen kesmeye hakkı yok. Yasal bir düzenleme olmasına rağmen uyulmuyor.  Düzensizlik ve denetimsizlik burada da hâkim durumda. Sadece Hacılı Köyü değil, çayın izlediği güzergahtaki 14 köy susuz kaldı. Vatandaşlar ektikleri ürünleri sulayamıyor, hayvanlarına su içiremiyor."

"KÖYLÜLER MAĞDUR"

Hacılı Köyü Muhtarı İbrahim Özkan da 4 günden bu yana sularının tamamen kesik olduklarını belirterek, bütün köylülerin mağdur olduğunu bildirdi. Muhtar Özkan, Kaymakamlığa sorunun çözümü için gittiklerini ve "3 gün sonra suyu vereceğiz" dediklerini, ancak suyun gelmediğini söyledi. 

"HES’teki küçük bir sızıntı nedeniyle bizin suyumuzu kestiler. Suyu, tarımın ve hayvancılığın olmadığı kışa doğru kesin” dediklerini, ancak sonuç alamadıklarını kaydeden Özkan, suyun verilmemesi halinde 14 köyün de etkileneceğini belirtti.

"ZARARIMI KİM KARŞILAYACAK?"

Hacılı Köyü’nden bir yurttaş da “15 günden bu yana yaşadığımız topraklarda mağduruz. Tarlalarımızı sulayamıyoruz. Biri 7 aylık biri 2.5 yaşında iki çocuğum var. 4 dönüme ektiğim biberimle geçiniyordum. Suyumu kestiler, biberimin verimi bitti. İki sezondur zarar ediyorum. Para kazanamıyorum. Benim zararımı kim karşılayacak?” ifadelerini kullandı.