CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, ısınma giderlerinin arttığı kış aylarında asgari oranda elektrik ve doğalgaz tüketilse bile çalışanların, 2023 yılı asgari ücretinin dörtte birini enerji faturalarına vermek zorunda kalacağına dikkat çekti. CHP Ahmet Akın, “2023 yılında hiç zam gelmese bile asgari elektrik tüketimi ve ısınma amacıyla kullanılan doğalgazın aylık faturası 2 bin 133 lira yapıyor. Başka bir deyişle 2023 yılı asgari ücretinin dörtte biri iki temel faturaya gidecek” açıklamasını yaptı.

Hakim buluşmaya bir erkekle gelen kadını gözaltına aldırdı Hakim buluşmaya bir erkekle gelen kadını gözaltına aldırdı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, asgari ücret ve vatandaşın enerji harcamaları ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Akın’ın açıklaması şöyle:

ELEKTRİK VE DOĞAL GAZDA AYLIK FATURA 2 BİN 133 LİRA

“2022 yılı içinde enerji faturalarına yapılan zamlar nedeniyle 2023 yılı asgari ücreti; gelecek yıl enerji faturalarına hiç zam yapılmasa bile maaşın dörtte birine denk geliyor. Elektrikte asgari tüketim olarak kabul edilen 240 kilovatsaatin faturaya yansıması 417 lira olarak hesaplanıyor. Kış aylarında ısınma amacıyla günlük 10 metreküp doğalgazın bir aylık tüketim faturası ise bin 716 liraya olarak belirleniyor. Buna göre yalnızca asgari tüketimde doğalgaz ve elektrik faturası toplam 2 bin 133 liraya denk geliyor.

YENİ ASGARİ ÜCRETİN DÖRTTE BİRİ ELEKTRİK VE DOĞALGAZA

Asgari ücretli olarak çalışanların 1 Şubat 2023 tarihinde alacağı 8 bin 506 liranın dörtte birine denk geliyor. Başka bir deyişle asgari ücretli bir vatandaş kış aylarında bundan sonra enerjiye hiç zam yapılmasa bile aldığı aylık maaşının yüzde 25’ini temel bir ihtiyaç olan ısınma için harcamak zorunda kalacak.

YENİ ASGARİ ÜCRETTE DE ENERJİ YOKSULLUĞUNA ÇARE OLMADI

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) Avrupa bölgesinde; enerji faturalarının gelirin yüzde 25’ini bulması durumunda enerji yoksulluğu tanımı yapılıyor. Bu veriden hareketle Türkiye’de asgari ücretle çalışanların özellikle kış aylarında derin bir enerji yoksulluğu yaşadığı ortaya çıkarken, 2023 yılı için belirlenen asgari ücretin de bu sınırda olması, vatandaşın enerji yoksulluğuna mahkûm edildiğini gösteriyor.

İKTİDAR ‘KOMBİYİ KAPAT, BATTANİYEYE SARIL’ DİYOR

İktidar 2023 yılı için belirlediği tutarla asgari ücretlilere ısınmak için kombiyi kapat, battaniyeye sarıl diyor. Üstelik asgari ücrete yapılan artış vatandaşın cebine Şubat 2023’te girecek. Dolayısıyla aralık ve ocak aylarında asgari ücretle çalışan vatandaşlarımız ısınma ihtiyaçlarını karşılamakta çok zorlanacak. Şubat ayına gelindiğinde de ücretin yüzde 25’i yalnızca elektrik ve doğalgaz faturasına gidecek.”