CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel ise “Yüzme bilmeyen projesi ile ilgili dedikodudan bahsetti. Elimde listesi var. Bu listede yatağa bağımlı insanlar, 2 aylık çocuklar, ölmüş insanlar var. Bilgisayar kabul etmiyor arkadaşlar" dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda TBMM, Adalet Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Anayasa Mahkemesi, Sayıştay, Danıştay ve Yargıtay 2021 Yılı Kesin Hesap Kanun Teklifleri ve 2023 Yılı Bütçe Kanun Teklifleri görüşülüyor.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, bakanlığının bütçesine ilişkin şunları söyledi:

“DAR GELİRLİ AİLELERDE ÜNİVERSİTEDEN MAHRUM KALMIŞ GENÇLER VARDI"

Son 20 yılda, bu hususta çok önemli mesafeler kat etmeyi de hamdolsun başardık. Dar gelirli aileler için büyük bir külfet olan, bu sebeple üniversite öğreniminden mahrum olmak zorunda kalmış gençlerimiz vardı. Onların seslerine kulak verdik. Üniversiteyi hayal olmaktan öte yaşam biçimi olarak hayallerine kavuştu. Yıllar boyu Türkiye’de protestolara şahit olduk, belki içinizde o protestolara katılanlar vardı. Harçlara hayır diyorlardı. Hiçbir genci maddi imkansızlığından dolayı üniversiteyi gitmekten mahrum kalmasın diye üniversite harçlarını tarihe gömdük.

SİZİN BELEDİYELERENİZ SUYU BAĞLASINLAR

 İşte yurtlarımız. 20 yıl önce yurda gitmek isteyen 100 kişiden 10’u ya da 12’si yurtlara yerleşiyordu. Yıl 2022 Cumhuriyet tarihinin rekor başvurusunu aldık, rekor yerleştirmesini yaptık. Bu ülkenin gururudur. İstanbul, İzmir, Ankara’ya bakın. Üç büyük ilde artık yurtlarımızda 2 bine yakın, her bir ilde boş yer var. (CHP sıralarından gelen eleştirilere) Sen bağırıyorsun, İstanbul belediyesi 3,5 yılda kaç yurt yaptı, İzmir kaç yurt yaptı Sayın Karabat (CHP milletvekili Özgür Karabat). Onu söyle. Ankara kaç kişilik yaptı… Sizin belediyeleriniz gerekirse bu yurtlara suyunu bağlasınlar, yolunu yapsınlar. Başka bir şey istemiyoruz.  

KREDİ VE BURSTA DEVRİM YAPACAĞIZ:

Kredi ve burs altyapısı, Türkiye’nin örnek altyapısıdır. 54 liradan 850 liraya getirdik. Bu yıl da rakamda da devrim yapacağız. Önümüzdeki günlerde Sayın Cumhurbaşkanımız onu açıklayacak. Bundan sonraki süreçte gençlerimiz için önemli olduğunu ifade ediyorum…27 milyarlık endeks yükünü de gençlerimizin omzundan kaldırdık.

VARSA PARLAMENTODA DA YÜZME BİLMEYE ÖĞRETELİM: (Spor tesisleriyle ilgili gelen eleştirilere) 5 milyon kişiye yüzmek öğrettik. Yüzme bilmeyen kalmasın diyoruz. Yüzme bilmeyen herkese de yüzme öğretmeye devam edeceğiz. Varsa parlamentoda da yüzme öğrenmek isteyen öğretelim. 650’ye yakın havuz var Türkiye’de.”

Gergerlioğlu: Can Atalay suçlu değildir Gergerlioğlu: Can Atalay suçlu değildir

"LİSTEDE YATAĞA BAĞIMLI İNSANLAR VAR"

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel ise Bakan Kasapoğlu’na “Yüzme bilmeyen projesi ile ilgili dedikodudan bahsetti. Elimde listesi var. Bu listede yatağa bağımlı insanlar, 2 aylık çocuklar, ölmüş insanlar var. Bilgisayar kabul etmiyor arkadaşlar. Biraz önce İzmir’den yine bir eczacı hanım ile görüştüm, sadece bir derneğe üye yüzme öğrendiğinden haberi yok. Spor il müdürlerine baskı yapılarak, okullarından listeler geliyor. TC. numarası 12, TC. numarası 5 numara. Bunları zorla kaydettiriyorlar. Yalan söylemek, yalan kayıt girmekle nasıl yüzme öğretiyorsun sen” dedi.