Cumhuriyet'te yer alan habere göre, ana muhalefet partisi, seçim sonrasına hazırlıksız yakalanmamak için kamuda görevlendirilecek liyakatli isimleri önceden belirlemek istiyor.

Sertaç Eş imzalı haberde, kamuda kritik görevde yer alan toplam 12 bin bürokratın bulunduğu ve 6’lı masada yer alan partilerin cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi nedeniyle kısa sürede bu kadroların değiştirilmesi gerektiği konusunda fikirbirliği yaptığı bilgisi yer aldı.

Öte yandan çok sayıda AKP’li bürokrat da iktidarın zayıflaması nedeniyle CHP ile bağlantı kurmaya, birtakım bilgileri paylaşmaya başladı. CHP’li kaynaklar, bürokratlardan kendi partilerine yönelmenin daha önce olandan farklı boyutlarda olduğunu kabul ediyor. Ancak seçim sonrasına hazırlıklı olmak için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun isimlerini gizli tuttuğu bazı danışmanları aracılığıyla bürokrasiye ilişkin çalışma yaptırdığı öğrenildi. 

Bürokratların taleplerinin incelenmesinin yanı sıra Kılıçdaroğlu’nun sürekli dile getirdiği “siyasi görüşe göre değil liyakate göre” ölçüsünün ön plana çıkarılacağı kaydediliyor.

Borsa İstanbul hisselerinde manipülasyon yaptığı iddia edilen şüphelilerden 5'i tutuklanma talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi Borsa İstanbul hisselerinde manipülasyon yaptığı iddia edilen şüphelilerden 5'i tutuklanma talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi