CHP, belediyelere olası soruşturma durumlarında ne yapmaları gerektiğini anlatan 9 maddelik metin gönderdi.

İçişleri Bakanlığı'nın İBB hakkında teftiş incelemesi başlatmasının ardından CHP yönetimi harekete geçti. Duvar'dan Serkan Alan'ın haberine göre, CHP’li belediyelere yönelik iktidar kanadından gelecek girişimlere karşı atılacak adımlar için Yerel Yönetimler Hukuk Komisyonu oluşturan CHP, belediyelerin olası bir soruşturma sırasında atacağı adımlara dair 9 maddeden oluşan bir bilgilendirme metni hazırladı ve tüm CHP’li belediye başkanlarına bu metni gönderdi.

'İLK OLARAK CHP GENEL MERKEZİ’NE BİLGİ VERİLECEK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde başlayan özel teftişin ardından kurulan Yerel Yönetimler Hukuk Komisyonu, belediyelere yönelik herhangi bir soruşturma başlatıldığında atılması gereken adımları belirledi. Buna göre CHP'li belediyeler, soruşturma haberi alır almaz ilk olarak CHP Genel Merkezi’ne, Belediye Hukuk Komisyonu’na ve CHP il başkanlıklarına ivedi bir şekilde bilgi verecek.

Gözden kaçırmayın

Yöneylem Araştırması: Yeni seçmenlerin adresi açık ara CHP Yöneylem Araştırması: Yeni seçmenlerin adresi açık ara CHP

CHP'NİN AVUKATLARI HAZIR OLACAK

Bu bilginin verilmesinin ardından, CHP il başkanlıkları bünyesindeki hukuk komisyonlarında bulunan avukatlar soruşturmaya karşı çalışmalara başlayacak. Belediyedeki soruşturma sırasında CHP’nin avukatları da hazır bulunacak.

TUTANAK ALTINA ALINMASI İÇİN UYARI

Avukatlar olmadan hiçbir işleme başlanılmaması gerektiğini özellikle vurgulayan CHP, belediye başkanlarına gönderilen 9 maddelik metinde, işlemler sırasında belediyelerin itiraz ettiği konuların tutanak altına alınması uyarısında da bulundu.

CİHAZLARIN KOPYASI ALINMALI

CHP’nin hazırladığı metinde, soruşturma sırasında bilgisayarlarda arama yapılırken sadece içeriklerin kopyasının alınabileceği, yasa gereği bilgisayarlara ya da sabit disklere el konulamayacağı, el konulması halinde ise cihazların mutlaka bir kopyasının alınması gerektiği hatırlatıldı.

SEYİT TORUN: BELEDİYELERİMİZ ÜZERİNDE BASKI KURULACAĞI BİLGİLERİ ALIYORUZ

Kayseri’de 17-19 Aralık tarihlerinde düzenledikleri belediye başkanları çalıştayında CHP’li belediyelere yönelik hukuksuz girişimlerin artacağını değerlendirdiklerini belirten CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “İstanbul Büyükşehir Belediyemize özel teftiş başlatıldı. Özellikle bazı tetikçi müfettişler gönderilerek, somut kanıt olmasa bile belediyelerimiz üzerinde baskı kurulacağı yönünde bilgiler alıyoruz" dedi.

"YEREL YÖNETİMLER HUKUK KOMİSYONU OLUŞTURDUK"

Bunun ilk örneğini İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde yaşadıklarını gönderilen müfettişlerden birinin geçmişte AK Parti’den milletvekili adayı olduğunun ortaya çıktığını belirten Torun, "Cumhuriyet Halk Partisi olarak, belediyelerimize yönelik hukuksuz girişimlere karşı atacağımız adımları belirlemek üzere Yerel Yönetimler Hukuk Komisyonu oluşturduk" diye konuştu.