CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu; İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin deprem bölgesi Osmaniye’deki çalışmaları ile ilgili, “Osmaniye’de konteyner kent kurmak istiyoruz. Ama bize yer vermiyorlar… Toplumun diğer kesimlerinin yardımına kamu çok gönüllü değil. Dışarıdan yardım gelmesine, özellikle belediyelerin yardım getirmesine çok sıcak değiller. Çeşitli bahanelerle bu iş zorlaştırılıyor” dedi.

İzmir’in kardeş kent olarak eşleştiği Osmaniye’de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarının engellendiğini iddia etti. Aslanoğlu, “Hükümet ya da hükümeti temsil eden kimler varsa, dışarıdan özellikle belediyelerin yardım getirmesine çok sıcak değiller” dedi

Şenol Aslanoğlu, bugün CHP İzmir İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, Kahramanmaraş merkezli deprem sonrasında ikinci kez gittiği afet bölgesi ile ilgili izlenimlerini aktardı.

“BÖLGEDE CENAZELERİ ARAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR”  

“Hem AFAD hem de CHP Genel Merkezi Osmaniye’yi İzmir’le eşleştirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bazı ilçe belediyelerimiz Osmaniye’nin yaralarını sarmakla görevlendirildi. O günden bugüne de hem Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’i hem de ekiplerini sahada görüyorsunuz. Büyükşehir Belediyesi tarafından uzun süredir yapılan çalışmalarla ilgili de bilgilendiriliyorsunuz. Osmaniye’nin yanı sıra Adıyaman, Kahramanmaraş ve Hatay’da çalışmalar sürüyor. Her ne kadar Osmaniye kardeş şehrimiz olsa da diğer şehirlerde de çalışmalar da sürüyor. Osmaniye ve ilçelerini görme şansımız oldu. Hatay Merkez ve Dörtyol’da ve Adana’da çalışma yürütme şansımız oldu. Gördük ki henüz Hatay’da maalesef enkaz altına kalan kişilerin kurtarılma çalışması bile sonlandırılmış değil. Yani cenazelerimize ulaşma çalışmaları henüz tamamlanmış değil. Ayrıca tüm bölgedeki yıkım çalışmaları da tamamlanmış değil. Vatandaşların barınma ihtiyacı da henüz çözülebilmiş değil. Halen çadır ve konteynır hala deprem bölgesinin en önemli ihtiyaçlarından biri. Bu problemin bir an önce çözülmesi lazım. Bizler burada geçici barınma probleminin bir an önce çözülebilmesi için çalışmalarımızı hızlandıracağız. Hijyen sorunu da gittikçe problem haline gelen bir durum”

“KIZILAY’IN HANGİMİZİN VİCDANINDA BİR BAŞKA YARDIM DERNEĞİNE ÇADIR SATMASINI KABUL EDER Kİ!”

Şenol Aslanoğlu, Kızılay’ın çadır satmasını da değerlendirdi. Aslanoğlu, şöyle konuştu:

“Sizlerde takip ediyorsunuzdur. Kızılay Başkanı ilk gün arkadaşlar satmış haberim yoktu. Ben de çok üzüldüm bu işe tüh tüh dedi. Sonra ne olduysa ‘Satmak aslında doğrusudur’ dedi. Tabi ki yardım kuruluşlarının bugün toplumun yaralarını sarması gereken kuruluşların yapması gereken asli görevlerini yapması gerektiğini düşünüyoruz. Bazı şeyleri hepimiz biliyoruz. Kızılay’ın hangimizin vicdanında bir başka yardım derneğine çadır satmasını kabul eder ki! Normalde Kızılay’ın o çadırları vermesi gerekiyordu. Başka bir yardım kuruluşu lojistiği, taşınması ve kurulumu konusunda destek olur size para verilerek alınması böylesi bir dönemde çok kabul edilebilir bir şey değil. Ama eğer ki satmaya niyetlilerse Genel Başkanımızın söylediği gibi CHP depolardaki bütün çadırları almaya hazır”

“OSMANİYE’DE KONTEYNIR KENT KURMAK İÇİN YER VERMİYORLAR”

İktidarın belediyelerin yardımları konusunda ılımlı tavır sergilemediğini ifade eden Şenol Aslanoğlu, “Osmaniye’de konteynır kent kurmak istiyoruz ama bize yer vermiyorlar. Şimdi kolay bir yöntemde bulunmuş. Zaten yardım etmek istiyorsanız bizim bulduğumuz alanlar var oraya konuşlanın biz orada zaten konteynır kent yapacağız gibi şeylerle yürüyorlar. Şu anda bir okul bahçesinde Büyükşehir’in çalışmaları sürüyor. Birçok yerde toplumun diğer kesimlerinin yardımına kamu çok gönüllü değil. Hükümet ya da hükümeti temsil eden kimler varsa, dışarıdan yardım gelmesini özellikle belediyelerin yardım getirmesine çok sıcak değiller. Çeşitli bahanelerle bu iş zorlaştırılıyor. Çok yakında bizim Osmaniye’deki yerleşkemiz bir okul bahçesinde olduğu için okullar açıldığında oradan çıkmamız istenecek o zaman göreceğiz valilik bize yeni bir yer gösterecek mi göreceğiz” diye konuştu.

“ÖNCELİĞİMİZ HER ZAMAN DEPREMİN YARALARININ SARILMASI”

Cumhurbaşkanı’nın ‘Bu millet 14 Mayıs'ta gerekeni yapacak’ sözlerini değerlendiren Aslanoğlu, “Benim izlediğim bölümde resmi olarak açıklanan bir seçim tarihi yok. Cumhurbaşkanı seçim takvimi açıkladı diyebiliyor muyuz? 14 Mayıs olması mümkün, senaryolardan biri. Ama birinci önceliğimiz halen deprem ve depremin yaralarının sarılması. Seçimler nedeniyle deprem yaralarının sarılmasında CHP olarak vazgeçmeyiz. Önceliğimiz deprem yaralarının sarılması olur” dedi.

“İSTİFAYA DAVET ETMEK DEMOKRATİK BİR HAKTIR”

Taraftarların hükümeti istifaya davet etmesini de değerlendiren şunları söyledi:

“Herhangi bir vatandaşın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanını istifaya davet etmesi, herhangi bir belediye başkanını istifaya davet etmesi, CHP İl Başkanını istifaya davet etmesi ya da hükümeti istifaya davet etmesi aynı şeydir. Demokratik bir haktır. Eleştirebilir, eleştirilerin sonunda istifa etmemiz gerektiğini düşünebilir bunu basına da söyler kendi de söyler sesini size duyuracağı her yerden söyleyebilir dünyanın her yerinde demokratik bir haktır bu”

HDP’nin “Çocuk Yoksulluğunun Nedenlerinin Araştırılması” önerisi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi HDP’nin “Çocuk Yoksulluğunun Nedenlerinin Araştırılması” önerisi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi