7 bin kişiye istihdam sağlayan ancak ekonomik kriz nedeniyle son dönemde birçok işletmenin kapanmak zorunda kaldığı tersaneler bölgesine destek olunması gerektiğini vurgulayan CHP Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul, “Bizim öncelikle yapmamız gereken tersaneleri canlandırmaktır” dedi.

Haber: Kader Akçakese

Dünyayı etkisi altına alan global krizden en fazla etkilenen ülkelerin başında gelen Türkiye’de, sanayinin önemli kenti Ereğli de ekonomik olarak dibe doğru gidiyor. Bir dönemler Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (ERDEMİR) ve ona bağlı sac tüccarlarının ayakta tuttuğu Ereğli, çeyrek yüzyıldan bu yana kendi kabuğunu kıramayan, üretemeyen sürekli göç veren bir kent havasına büründü.

2007 yılında büyük umutlarla işletmeye alınan tersaneler bölgesinde 7 bin kişiye ekmek kapısı açılabilirken, aynı tersanelerin birkaç sene içinde kapanmak zorunda kalması ve firmalarda çalışan binlerce işçinin işsiz kalması, Ereğli’de yaşanan işsizlik sorununu körüklemişti.

dokuz8HABER için özel açıklamalarda bulunan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul, Ereğli ölçeğinde sıkıntıların devam ettiğini kaydederken, ilçenin darboğazdan kurtulması için tersaneler bölgesinin bir an önce aktiflenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Gözden kaçırmayın

Nisanda bütçeden KKM'ye 4,5 milyar lira ödeme Nisanda bütçeden KKM'ye 4,5 milyar lira ödeme

“SİPARİŞLERİ İLÇEMİZE ÇEKEMİYORUZ”

“Bu konuda da maalesef yeterli birlikteliği sağlayamıyoruz. Tuzla’daki tersaneler siparişlere yetişemiyor. Buna rağmen bu siparişler Ereğli’ye gelmiyor; Marmara ve Akdeniz bölgesindeki diğer tersanelere yönlendiriliyor. Biz ise birlik olup bu siparişleri ilçemize çekemiyoruz” ifadelerini kullanan Ertuğrul, birçok konuda temel görevin iktidar partisi temsilcilerine düştüğünü hatırlattı.

Tuzla’da artan işleri Ereğli’ye çekemediklerini belirten Ertuğrul, sözlerini şu cümlelerle sürdürdü:

“Her şeyimiz var; Türkiye’deki en büyük tersane alanlarına sahibiz. Sistem de hazır; ama sonuç yok. Tersane sahiplerine yeterli kolaylıklar sağlanmıyor. Hâl böyleyken bizim tersanelerimiz nasıl rekabet edebilecek? Tersane sahiplerine daha fazla destek olunması lâzım. Bu noktada Ereğli’nin yeterli çabayı gösterdiğini düşünmüyorum. Tersaneler faaliyete geçse 7 bin insan çalışabilecek. Bu çok büyük bir rakam. 7 bin çalışan demek, esnafın canlanması demek, ev kiralarının artması demek… Bu insanlar arabaya binecek, hastaneye gidecek, yiyecek-içecek alacak, üstüne elbise alacak… Herkes bundan olumlu yönde etkilenecek. Bunu sağlamak zorundayız. Bizim öncelikle yapmamız gereken tersaneleri canlandırmaktır.”

“İLÇEYE ÜNİVERSİTE KAZANDIRILMALI”

Açıklamasında Ereğli’nin kurtuluşunu sağlayacak ikinci gelişmenin de ilçeye üniversite kazandırılması olduğuna vurgu yapan CHP Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul, kente üniversite kazandırılabildiği takdirde Ereğli ekonomisinin hareketlenebileceğini söyledi.

“Elimizde hazır olan tersanelerimiz var ve bu tersaneleri aktif hâle getirmek devletimize düşüyor. Adamlar üretim yapacak yer bulamıyorlar. ‘Bize yer gösterin’, diyen firma sahipleri var. Onlar da işçi getirme vaadinde bulunuyorlar. Dediğim gibi bu iş iktidara düşüyor, iktidar milletvekillerine düşüyor. Biz de kendilerine gerekli sinerjiyi vermeye hazırız. Bunun için de ne gerekiyorsa yapacağız” diyen Ertuğrul, mevcut 4 bin yükseköğretim öğrenci sayısının 15 bin düzeyine getirilmesi durumunda da Karabük ve Bartın örneklerinde olduğu gibi Ereğli’de de önemli gelir kapılarının açılabileceğini söyledi.

* Bu haber Medya Araştırmaları Derneği'nin yürüttüğü Yerel Medya ve Yurttaş Habercileri İçin Hak Temelli Yeni Medya Eğitimi Karadeniz Eğitim Programı kapsamında hazırlanmıştır.