CHP Covid-19 Danışma Kurulu’nun raporunda, Türkiye’de satışı olmayan Covid-19 ilacı Molnupiravir’in yurda kaçak yollarla girdiği ve 250 Euro ödeyenlerin yasadışı bir şekilde temin ettiği belirtildi.

Koronavirüs (Covid-19) salgınında Omicron varyantıyla artan günlük vaka sayıları, Cumhuriyet Halk Partisi'ni (CHP) de harekete geçirdi. Parti tarafından, salgının başında kurulan Covid-19 Danışma Kurulu'nun iki haftada bir toplanıp durum değerlendirme raporu hazırlayacağı kaydedildi. 

Raporların CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da sunulacağı belirtilirken, Kurul'un ilk raporunda ise karaborsa ilaçlara dikkat çekildi.

"250 EURO'YA SATILIYOR"

Cumhuriyet'ten Sarp Sağkal'ın haberine göre, CHP Danışma Kurulu’nun raporunda “Molnupiravir isimli ilacın kaçak yollardan temin edildiği ve 250 Euro'ya satıldığı bilinmektedir” denildi ve ilaçların kaçak yollardan gelmesinin engellenmesi gerektiği belirtildi.

"RİSKLİ GRUPLARA ÜCRETSİZ SUNULMALI"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, riskli gruplarda kullanılmak üzere geliştirilen ve dünyada kullanıma giren yeni ilaçların, Türkiye’de de riskli grupların ücretsiz kullanımına sunulması gerektiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

Gözden kaçırmayın

Beyaz Miting Anıtpark’ta yapılacak Beyaz Miting Anıtpark’ta yapılacak

"Bu ilaçlar kaçak yollarla ülkemize sokuluyor. Karaborsada 250 Euro'ya alıcı buluyor. Burada ilaç güvenliği sorunu ortaya çıkıyor. Gerçek olup olmadıkları denetlenemiyor. Diğer taraftan ihtiyacı olanların ulaşamadığı ilaca, ihtiyacı olmasa bile parası olanların ulaşabilmesi söz konusu."