Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Bursa Şubesi’nin 33. kuruluş yıl dönümünde, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem ‘Çevre Ödülü’ne layık görüldü. Başkan Erdem ödülü, iklim sözcüsü çocuklarla birlikte aldı.

ÇGD Bursa Şubesi’nin 33. kuruluş yıl dönümünde düzenlediği 2022 yılı ‘Çağdaş Ödülleri’ sahiplerini buldu. Gastro Sanayi’de düzenlenen ödül töreninde Erdem, ‘Çevre Ödülü’nün sahibi oldu. Törene, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, eşi Zeynep Terzioğlu Erdem, geçmiş dönem Nilüfer Belediye Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Mustafa Bozbey, İYİ Parti Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu ve Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz katıldı. 

Ödülü Bursa Baro Başkanı Metin Öztosun’un elinden alan Erdem, ödülün sadece kendisine ait olmadığını belirterek, şunları söyledi:

“Bu ödüle layık görülmemize neden olan çalışmaların arkasında birçok kişi var. Onlardan biri de iklim sözcülerimiz. Adaletin, hukukun önemli olduğu ülkede yaşam için öncelikle iklim demeliyiz. İklim için hemen şimdi harekete geçmezsek, uzmanların söylemine göre 2050 yılında yaşam haklarımız kısıtlı hale gelecek. Bu ödül çok anlamlı. Geleceğimiz bu çocuklara emanet. Onlara daha güzel yaşanabilir dünya bırakmak için herkes elinden geleni yapmalı. Bizim çalışmalarımız okyanusta bir deniz yıldızı kurtarmak gibi bir çabaydı. Ama bu çocuklarımızın mücadelesiyle bu dünyayı daha güzel ve yaşanabilir hale getirebiliriz.”

Törende söz alan Nilüfer Kent Konseyi Çocuk Meclisi Başkanı Özlem Yılmaz ise doğanın ve çevrenin önemine dikkat çekerek, “Nilüfer Belediyesi ve Nilüfer Kent Konseyi’nin destekleriyle birçok çalışma yaptık. Bence dünyaya az da olsa iyilik yaptık. Yaptığımız çalışmalar dünyanın geleceği için bizde farkındalık uyandırdı. Herkes dünyanın geleceği için çevre ve doğa adına duyarlı olmalı” diye konuştu.

Bursa Yıldırım'ın Deliçay'ında ıslah çalışması Bursa Yıldırım'ın Deliçay'ında ıslah çalışması