Cezaevlerindeki koronavirüs tehlikesi TBMM gündemine taşındı

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, koronavirüs tehlikesine karşı cezaevlerinde bulunan tutukluların durumunu meclis gündemine taşıdı. Cezaevlerinde koronavirüs tehlikesine dair bir altyapı...

GÜNDEM 11.03.2020 - 20:37 11.03.2020 - 20:37 Dokuz8 Haber

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, koronavirüs tehlikesine karşı cezaevlerinde bulunan tutukluların durumunu meclis gündemine taşıdı. Cezaevlerinde koronavirüs tehlikesine dair bir altyapı ve hazırlık olup olmadığını soran Turan, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e devletin bu konuda atacağı adımları sordu.

Tüm dünyada koronavirüsün bulunduğu ülkelerde krize neden olan cezaevlerindeki tutukluların sağlık durumu, TBMM gündemine taşındı. Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede dünyaya yayılan koronavirüs nedeniyle İran'da tutukluların bir kısmı serbest bırakılmıştı. İtalya'da ise pek çok hapishanede tutuklular, serbest bırakılmak için isyan başlatmıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Türkiye'deki ilk koronavirüs vakasını açıklamasının ardından HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e Türkiye'deki hapishanelerin virüse hazır olup olmadığını sordu.

"KAPASİTENİN ÜSTÜNDE BİNLERCE İNSAN BİR ARADA KALMAYA ZORLANIYOR"

TBMM'ye verdiği önergede insanların toplu halde bulunduğu yerlerin virüs için en uygun yayılma alanı olduğunu belirten Turan, "Türkiye’de cezaevlerinde kapasitenin üzerinde çok sayıda insan bir arada kalmaya zorlanmaktadır. Koronavirüsün yaklaşık bir haftada çok hızlı yayıldığı düşünüldüğünde cezaevlerinde kalan insanların durumu endişe vericidir" dedi.Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yılmaz Çiftçi Kasım'ın “Cezaevlerinde mevcutlarımız fazla, kalabalıktan kaynaklı birtakım sıkıntılarımız var” sözlerini hatırlatan Turan, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün yanıtlaması talebiyle şu soruları sordu:
1- Koronavirüs tehlikesine karşı bakanlığınız cezaevlerinde kalan insanlar için hangi tedbirleri almaktadır?2- Cezaevlerinde kalan çocuklar ve koronavirüs ölümlerinin en çok yaşandığı yaşlı tutsaklar için özel bir önlem almayı düşünüyor musunuz3- Adalet Bakanlığı Sağlık Bakanlığıyla ortak bir çalışma yapıyor mu?4- Koronavirüsün cezaevlerinde görülmesine karşılık bakanlığınızın acil eylem planı var mıdır?5- Koronavirüse karşı cezaevleri yeterli düzeyde sağlık altyapısı ve donanımına sahip midir?

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@