HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da söz konusu işkenceyle ilgili Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Kayseri 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nden tahliye olan 33 yaşındaki İsmail Bayram, cezaevindeki işkence ve hak ihlallerini anlattı. Bayram, kavgaya karıştığı iddia edilen 19 yaşındaki bir gencin falakaya yatırıldığını ve tuz üzerinde yürütüldüğünü söyledi.

Duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre; İsmail Bayram, 1 yıl 4 ay Kayseri’deki 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde kaldıktan sonra tahliye edildi. Ancak Bayram’ın babası ve kardeşi başka suçlardan dolayı aynı cezaevinde kalmaya devam ediyor. Tahliye edildikten sonra cezaevinde yaşananları uzun süre unutamayan Bayram, “Yaşananları birileri duymalı” dedi. Bayram, her sabah 05.00’te ceza infaz kuruma memurlarının koğuşlara geldiğini belirterek “Gardiyanların bazıları kasıtlı olarak demirlere vuruyordu. İnsanlara hayvan muamelesi gösteriyorlardı. ‘Sağa sola bakma’ diye bağırıp duruyorlardı. Başımız belaya girmesin diye ses de çıkaramıyorduk” dedi.

CHP'li gençlerden Bakan Kurum'a "Sau Paulo"ya izin verdiği için suç duyurusu CHP'li gençlerden Bakan Kurum'a "Sau Paulo"ya izin verdiği için suç duyurusu

CEZAEVİNDE FALAKALI İŞKENCE

Kaldıkları koğuşa 19 yaşında Alperen Sağır adında bir mahpusun verildiğini söyleyen Bayram, bu mahpusun yürümekte zorluk yaşadığını görünce kendisine neden yürüyemediğini sordu:

Alperen’le iletişim kurmak çok zordu. Çünkü benden, koğuştaki herkesten korkuyordu, çekiniyordu. Yanına yaklaştığımızda ona zarar vereceğimizi düşünerek uzaklaşıp titremeye başlıyordu. Haftalarca seke seke yürüdü. Biraz yakınlaşmaya başlayınca yaşadığı işkenceyi anlatmaya başladı. Alperen cezaevinde başka bir mahpusla kavga etmiş. Bunun üzerine gardiyanlar Alperen’e işkence etmiş. Falakaya yatırmışlar. Yetmemiş tuzun üzerinde yürütmüşler. Bunları kendi ağzından duyduğumda şok geçirdim. Bu cezaevinde işkence olduğunu biliyorduk. Kimse ses çıkartamıyordu. Sistematik bir şekilde işkence var. Bu işkencenin duyurulmasını istiyorum.

Bayram’ın 60 yaşındaki babası ve kardeşi de Kayseri 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde kalıyor. Bayram, babasının ve kardeşinin anlatımlarını da şu sözlerle aktardı:

"Babam Hamdullah Bayram 60 yaşında. Tansiyon ve böbrek hastası. Babam cezaevindeki haksızlıklara her zaman karşı çıkan biri. Koronavirüs test sonucu pozitif olan birini bile bile babamın yanına verdiler. Bu cinayete teşebbüstür. Babama bir şey olursa hesabını kim verecek? Tuvalete gidemeyecek derecede hasta, akıl sağlığı yerinde olmayan tutukluları revir yerine normal mahkumların kaldığı koğuşa veriyorlar. Burada yaşananları herkes bilmeli ve bunun için harekete geçilmeli."

ADALET BAKANINA SORDU

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ise işkence açıklamalarını Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sordu. Kayseri 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yaşananlarla ilgili soruşturma başlatılıp başlatılmadığını soran Gergerlioğlu, Gül’un yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu:

"-Hamdullah Bayram isimli yurttaş Kayseri Bünyan 1 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalmaktayken Covid-19 testi pozitif çıkan bir mahpusu Hamdullah Bayram isimli yurttaşın kaldığı koğuşa verildiği iddiası doğru mudur? Eğer bu iddia doğruysa Covid-19 testi pozitif çıkan bir mahpus neden Hamdullah Bayram isimli yurttaşın kaldığı koğuşa verilmiştir?

-Eğer bu iddialar doğruysa Hamdullah Bayram isimli yurttaşın sağlığı ne durumdadır?

-Eğer bu iddialar doğruysa Hamdullah Bayram isimli yurttaşın koğuşunda kalan mahpuslara da Covid-19 testi yapılmış mıdır? Eğer yapılmışsa kaç mahpusun Covid-19 testi pozitif çıkmıştır?

-Bakanlığınızın ve Cezaevi İdaresi’nin koronavirüs kapsamında uygulamış olduğu tedbirler nelerdir? Cezaevinde bulunan kaç mahpusa Covid-19 testi yapılmıştır? Bu testlerin kaçı pozitif çıkmıştır?

-Cezaevlerinde kalan kaç koronavirüs vakası olan mahpus hastanelerde tedavi görmektedir?

-Cezaevinde görevli kaç infaz koruma memuruna Covid-19 testi yapılmıştır? Bu testlerin kaçı pozitif çıkmıştır?

-Kayseri Bünyan 1 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde Covid-19 nedeniyle karantinaya alınan mahpus var mıdır? Varsa kaç mahpus karantinaya alınmıştır? Akıbetleri ne durumdadır?

-Kayseri Bünyan 1 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde C-9 koğuşunda kalan 19 yaşında isminin Alper olduğu söylenen yurttaşa cezaevinde falakaya yatırıldığı iddiası doğru mudur? Eğer bu iddia doğruysa bu mahpusa işkence ve kötü muamelede bulunan infaz koruma memurları hakkında açılmış bir soruşturma var mıdır? Varsa soruşturmanın akıbeti nedir?

-Bakanlığınızın bu konu hakkında bilgisi var mıdır?

-Son 5 yılda kamu görevlileri hakkında işkence ve kötü muamele şikayetiyle savcılıklara suç duyurusunda bulunulan yurttaş sayısı kaçtır?

-Son 5 yılda işkence ve kötü muamele nedeniyle işten çıkarılan kamu görevlisi sayısı kaçtır?

-Son 5 yılda cezaevlerinde hastalık/salgın hastalık nedeniyle karantinaya alınan mahpus sayısı kaçtır?"