13.03.2020, 21:35

Çevrimiçi toplantılar yapmak ve çalışmak için araçlar

Bir anda ortaya çıkan koronavirüs vakaları nedeniyle, -dijital altyapısı ve deneyimi olan bazı kurumlar adaptasyon konusunda sorun yaşamazken-, birçok şirket de ne yapacağını bilemez durumda kaldı...

Bir anda ortaya çıkan koronavirüs vakaları nedeniyle, -dijital altyapısı ve deneyimi olan bazı kurumlar adaptasyon konusunda sorun yaşamazken-, birçok şirket de ne yapacağını bilemez durumda kaldı. Bu yazı, ne yapacağını bilemeyen ama bir şey yapmak isteyen şirketler için. Bu yazıda temel online toplantı araçlarından, üretkenlik için çeşitli araçlardan ve eğitim araçlarından genel olarak bahsedeceğim.

Öncelikle, koronavirüs gibi sebeplerle bire bir kişilerle gerçekleştirme imkanınız olmayan ve bedensel bir performans gerektirmeyen her türlü toplantıyı ve eğitimi uzaktan da yapabilirsiniz. Bunları yapmak için ihtiyacınız olan şeyi net tanımlamak ve hangi araçların uygun olacağı konusunda araştırma yapmak gerekiyor. Bir kısmı ücretsiz, bir kısmı da makul ücretler karşılığında çalışan çok fazla araç var.Online eğitim yaparken, birebir eğitimi online ortama taşımanın ötesine geçmeniz gerekir. Bunun için ihtiyaçlarınızı belirleyerek uzmanlarla görüşebilirsiniz ya da kendi elinizden geleni yapmayı deneyebilirsiniz. Ama doğru kaynak ve araç kullanımı çok önemli, unutmayın.Br eğitimi ya da toplantıyı yeniden tasarlarken, dijital içeriklere yeniden bakmanız, çeşitli alanlardan malzemelerle çalışmanızı desteklemenizi öneririz. Bir eğitim için, aktarmak istenen materyaller videolar, testler, online oyunlar, animasyonlar gibi birçok şey olabilir. Her biri için başka araçlar kullanmanız gerekebilir.Şurada önerilen 225 aracın bir listesi var https://techagainstcoronavirus.com/ . Burada bahsedilen her bir aracın nasıl kullanılacağını anlatmak belki bir yazı dizisinin konusu. Önümüzdeki haftaya kadar koronavirüs durumu değişmezse en çok istek alan ücretsiz araca bir yazıda birlikte bakabiliriz.Yukarıdaki linkte bahsi geçen araçların bir kısmı ücretsiz, bazılarının ise bazı özellikleri ya da tamamı ücretli.Bunun dışında, tabii ki online toplantılar için yaygın olan Skype yazılımı var, fakat güvenlik konusunda neredeyse tüm dallardan sıfır aldığını ve hiç güvenli olmadığını söylemek zorundayım.Grupların kullandığı ve toplu çalışmalarda ekip kurma özelliğiyle #Slack, dokuz8HABER'in kullandığı Telegram, toplu çalışma sistemi Box, çocukların ve gençlerin eğitimi için kullanılan Classdojo uygulaması, oylama için kullanılan Kahoot! ya da dokuz8HABER'in kullandığı Mentimeter gibi yazılımlar da oylama/test gibi amaçlarla uygulanabilir online araçlardan.Bunun dışında eğer kullanmıyorsanız Google tarafından geliştirilen online office paketi de ideal bir çevrimiçi araç. Özellikle bu araçta dışarıdan alınan ücretsiz ve ücretli tasarım paketleri, beklentinizden çok daha profesyonel işler çıkarmanızı sağlayabilir.Koronavirüs'e karşı yazılımlar listesini de şuraya bırakayım. 

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST