Çevre örgütlerinden veto sonrası çağrı: Mevcut KES’ler de kapatılsın

Çevre örgütleri, çevre mevzuatına aykırı çalışan santrallere verilen ek sürenin veto edilmesi sonrası ortak açıklama yaparak taleplerde bulundu: "Kömür santrallerine verilen bütün izinler iptal ed...

EKOLOJİ-ÇEVRE 05.12.2019 - 13:45 05.12.2019 - 13:45 Dokuz8 Haber

Çevre örgütleri, çevre mevzuatına aykırı çalışan santrallere verilen ek sürenin veto edilmesi sonrası ortak açıklama yaparak taleplerde bulundu: "Kömür santrallerine verilen bütün izinler iptal edilmeli, mevcutların da 5 yıl içinde kapatılması için çalışmalar başlanmalıdır. Geciktirilen enerji verimliliği mevzuatının hızla hayata geçmesini talep ediyoruz."

Çevre örgütleri, çevre mevzuatına aykırı çalışan santrallere verilen ek sürenin veto edilmesi sonrası ortak açıklama yaparak taleplerde bulundu. Ortak açıklamada "Çevre mevzuatına aykırı bir şekilde yıllardır çalışan kömür santrallerine verilen 2,5 yıl ek süre Cumhurbaşkanlığı tarafından TBMM’de tekrar görüşmek üzere veto edildi. Ancak bu tasarının bu aşamaya gelmiş olmasından, vekillerimizin sahip çıkmamasından ve konunun toplumun beklentisinin bu kadar altında tartışılmasından memnun değiliz" denildi."Filtresi olsa bile her kömür santrali elektrik üretmekten çok çevre, sağlık ve iklim felaketi üretiyor. Bunu hepimiz biliyoruz. Türkiye'nin ne filtresiz, ne de filtreli kömür santraline ihtiyacı olmadığını da biliyoruz. Bu yüzden TBMM’deki görüşmeler için konuya dair taleplerimizi bütün partilerin dikkatine sunuyor, Meclis'te bunları savunmaya davet ediyoruz" denilen açıklamada şu talepler sıralandı:
  • "Çevre mevzuatına aykırı bu termik santraller şartsız bir şekilde hemen kapatılmalı, halkın cebinden verilmiş bütün destekler geri alınacak şekilde işlem başlatılmalıdır.
  • Kömür santrallerine verilen bütün izinler iptal edilmeli, mevcutların da 5 yıl içinde kapatılması için çalışmalar başlanmalıdır.
  • Türkiye’nin 91.500 MWlık kurulu gücünün yarısını ancak kullanıyor. Bu atıl kapasite karşılığında 10.000 MW linyit ve 9000 MW ithal kömür kapasite hem iklime hem de bütçemize zarar. Bu santrallere ihtiyaç duyulması için enerji verimliliği politikaları erteleniyor. Geciktirilen enerji verimliliği mevzuatının hızla hayata geçmesini talep ediyoruz.
Bu üç talebin hızla hayata geçirilmesi için gereğini partilerin ve vekillerin ilgisine sunuyoruz."

ÇAĞRICILAR:

350AnkaraKaradeniz Çevre Haberleri PortalıBartın PlatformuDoğanın ÇocuklarıSNKP - Sinop Nükleer Karşıtı PlatformYaşam ve Dayanışma YolcularıYeşil Direniş / Ekoloji ve Yaşam GazetesiAyvalık Tabiat PlatformuMurat Dağı Çevre Koruma PlatformuBakırtepe Çevre PlatformuGökova Ekolojik Yaşam DerneğiMuğla Çevre PlatformuAdana Çevre PlatformuAdana Eğitim-SenAdana Yeşil Sol Parti İl ÖrgütüYenişehir Çevre Platformu / YEÇEPTerme Çevre Platformu / TERÇEPGümüşhane Dayanışma PlatformuGürgentepe Doğa Koruma PlatformuVan ÇEV-DERBartın’da HES ve Taş Ocağı İstemiyoruz PlatformuMersin Nükleer Karşıtı PlatformTonya Doğa Yaşam Turizm ve Kültür DerneğiPolen EkolojiKocaeli Çevre SavunmasıMersin Çevre ve Doğa DerneğiSamsun Çevre PlatformuYeşilırmak Tozantı Çevre PlatformuÇeşme Çevre PlatformuFındıklı Dereleri Koruma PlatformuKemaliye Çevre PlatformuAntalya Ekoloji MeclisiEğitim-Sen Van TemsilciliğiİHD Van ŞubesiMezopotamya Ekoloji Hareketiİnşaat Mühendisleri Odası Van ŞubeDİSK Van ŞubeGaziantep Çevre Platformu / GANÇEPMarmara Ereğlisi Çevre GönülleriElbistan Hayatı Ve Doğayı Koruma PlatformuSNKPDER (Sinop Nükleer Karşıtı Platform Derneği)Sinop Çevre Dostları DerneğiSinop Kent Savunması PlatformuEdremit Çevre Platformu (EDÇEP)BURHANİYE ÇEVRE PLATFORMUSinop Sahiller Halkındır İnisiyatifi

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@