CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, AKP Kayseri Milletvekili Hülya Nergis Atçı’nın “Hiçbir anne baba 6 yaşındaki çocuğunu evlendirmez. 6 yaşındaki çocuğu da kimse başına bela almaz yani” şeklindeki açıklamasına “Nasıl olur da bir anne, milletvekili tarikat üyesini koruma adına 6 yaşındaki çocuğu baş belası olarak görür? Bu nasıl vicdan, ahlak ve Allah korkusu?” diye tepki gösterdi.

AKP Kayseri Milletvekili Hülya Nergis Atçı, yerel bir televizyon programında İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını 6 yaşındayken evlendirmesiyle ilgili “Hiçbir anne baba 6 yaşındaki çocuğunu evlendirmez. 6 yaşındaki çocuğu da kimse başına bela almaz yani. Eğer bozuk bir fıtrat yoksa burada bir hastalık yoksa, normal koşullarda bir anne-baba evlendirmeyi geç, çocuğunu hiç kimseye emanet etmez. Başka bir ailede 6 yaşında, 5 yaşında, 10 yaşındaki bir çocuğu başına bela çünkü. Çocuk yani. Böyle bir şey olmamalı. Böyle bir şeyi insanın aklı almıyor. Böyle bir şey olmuş mu, olmamış mı? Bu konuda yargı mutlaka bu işi takip ediyor. Devletin kurumları olayı sahiplenmiş bir şekilde çalışıyor. Dolayısıyla bu çok dar kapsamlı bir şeydir yani. Bir kişidir, iki kişidir, beş kişidir. Böyle bir şeyi bu topluma mal etmek veya belli bir kesime mal etmenin de çok ciddi bir haksızlık olacağını düşünüyorum. İnsan doğasının ve havsalasının almayacağı bir şey. Dehşet verici bir şey. Böyle bir şey yapıldıysa mutlaka yapanlar cezasını çekmeli. Her iki taraf da çekmeli ve asla böyle bir şeye de müsaade edilmemeli” demişti.

Nergis Atçı’nın sözlerine tepki gösteren CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, şunları söyledi:

“Hülya Nergis’in açıklamalarını görünce aynı ilin milletvekili olmaktan utandım. Nasıl olur da bir anne, bir kadın, bir hukukçu, bir milletvekili sanıkların itiraflarına rağmen 6 yaşındaki bir çocuğun istismarını görmezden gelebilir. Hülya Nergis’in açıklamaları en az olayın kendisi kadar utanç verici. Nasıl olur da bir anne, milletvekili tarikat üyesini koruma adına 6 yaşındaki çocuğu baş belası olarak görür? Bu nasıl vicdan, ahlak ve Allah korkusu? Az kaldı rabbim bu zihniyetten bizi kurtaracak”

Ferit Şenyaşar: Adalet Bakanı ile Meclis Başkanı seçiminde yan yana geldik başını kaldırıp bakamadı Ferit Şenyaşar: Adalet Bakanı ile Meclis Başkanı seçiminde yan yana geldik başını kaldırıp bakamadı