İzmir'den yayın yapan İz Gazete'nin Genel Yayın Yönetmeni Ümit Kartal; Aliağa'ya yanaşması  beklenen asbestli gemi Sau Paulo ile ilgili yazdığı yazıda, 2018'de Çeşme'de yaşanan benzer bir vakayı hatırlattı. Kartal gemiyle ilgili İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yurttaş sorumluluğuyla tutum aldığını ifade ederken, Aliağa’nın MHP’li Belediye Başkanı Acar’ın sessizliğine dikkat çekti. 

Yazısında 13 Eylül 2018 Perşembe tarihini hatırlatan Kartal şu ifadeleri kullandı:

O gemi Çeşme'de

"Şarbon hastalığı olduğu konuşulan 25 bin büyükbaş hayvanı taşıyan Rahmeh isimli gemi İstanbul açıklarında 20 gün bekledikten sonra Çeşme’ye yanaşır. Şarbon hastalıklı 25 bin hayvanın Çeşme’den Türkiye’ye indirilmesi gündemdedir.

Yurttaşlar kaygılıdır.

Dönemin CHP Çeşme İlçe Başkanı alır eline cep telefonunu ve  BİR VİDEO ÇEKER: “Yeryüzündeki cennet Çeşme’den Türk Kamuoyuna Sesleniyoruz. Şarbon hastalığı taşıdığı iddia edilen bu hayvanların Çeşme Limanı’ndan ülkemize indirilmesine hiçbir şekilde izin vermeyeceğiz. Her türlü eylemi yapmaya hazırız. Gerekirse binlerce Çeşmeli ile limanı kitleyeceğiz. Bize destek vermek için bu videoyu paylaşmanızı rica ediyoruz.”

Bu amatör çekim video tabiri caizse, patlar.

CHP İzmir Çeşme Belediye Başkan adayı Ekrem Oran kimdir? Ekrem Oran nereli?

Ülkenin tüm aydınları, yazarları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri; her siyasi görüşten yurttaşlar bir tepki çığlığı olarak videoyu paylaşır."

"EHHH YETER DİYEBİLME CESARETİ"

Çığlığın milyonların çığlığı olduğunu belirten Kartal yazısına şöyle devam ediyor:

"Konu artık, gemi de değildir! Konu; ‘Eeeehhh, yeter!’ diyebilme cesaretinin kitlelere bulaşmasıdır.  Çünkü direnenler her zaman kazanmasa da kazananlar her zaman direnenler içerisinden çıkar…

O dönem bu kıvılcımı yakan CHP Çeşme İlçe Başkanı Ekrem Oran için Çeşme’de “Gemiyi limana yanaştırana kaptan, yanaştırmayana Başkan denir” yakıştırması yapılır. Ekrem Oran, Mart 2019’da yapılan yerel seçimlerde Çeşme Belediye Başkanı olur. Çeşmelilerin ‘Bizim Eko’su, 3 buçuk yıldır görevde ve ‘Sevdam’ dediği Çeşme için canla başla çalışıyor. Ancak şahsi kanaatimce en çok da o çıkışıyla tanınıyor. En çok da o çıkışına sebep olan duygu halinin devamlılığı nedeniyle kendisine güveniliyor."

"SERKAN ACAR PEK RAHATSIZ DEĞİL"

Şimdilerde yeniden bir geminin İzmir'e yanaştığını ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in duyarlı bir yurttaş sorumluluğu ve İzmir’in şehr-i emini olarak tüm bu sürece önderlik ettiğini belirten Kartal, Aliağa Belediye Başkanı MHP'li Serkan Acar'ın ise sessizliğine vurgu yaparak yazısını şöyle tamamlıyor:

"Belli ki Aliağa’nın MHP’li Belediye Başkanı Serkan Acar, asbestli geminin İzmir’e gelmesinden pek rahatsız değil.

Meteoroloji 12 il için 'sarı' kodlu uyarıda bulundu Meteoroloji 12 il için 'sarı' kodlu uyarıda bulundu

MHP'li Aliağa Belediye Başkanı Acar 'icraatlarına' devam ediyor

İzmir’in sözüm ona ‘tarafsız’ medyası da söz konusu başkan MHP’li ya da AKP’li olunca, sus pus olmayı tercih ediyor.

Eee ne de olsa, sadece CHP’li belediyelere yüklenince ‘tarafsız’ olunuyor.

Biz ‘taraflı’ medya olarak hatırlatalım: Sayın Acar; unutmayın; gemiyi limana yanaştırana kaptan, yanaştırmayana Başkan deniyor!"