Çerkezoğlu: Tetikçinin arkasındaki güçler ortaya çıkarılmalı

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, HDP’ye yönelik saldırı ve Deniz Poyraz’ı katleden tetikçinin arkasındaki güçlerin ortaya çıkarılmasını istedi.Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyo...

GÜNDEM 17.06.2021 - 19:34 17.06.2021 - 19:34 Dokuz8 Haber

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, HDP’ye yönelik saldırı ve Deniz Poyraz’ı katleden tetikçinin arkasındaki güçlerin ortaya çıkarılmasını istedi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, HDP İzmir İl binasına düzenlenen silahlı saldırıya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Kışkırtıcı, hedef gösterici ve ayrıştırıcı bir siyasetin Türkiye'yi oldukça karanlık bir sürece götürdüğünü belirten Çerkezoğlu, “böylesi bir ortamda HDP İzmir İl Binasını hedef alan ve parti çalışanı Deniz Poyraz'ın öldürülmesiyle sonuçlanan saldırı, demokrasiyi, halk iradesini ve ülkemizin geleceğini hedef almaktadır. Saldırıyı lanetliyor, Deniz Poyraz'ın yakınlarına, sevenlerine ve HDP'ye başsağlığı diliyoruz. Yaşanan saldırı maalesef göz göre göre gelmiştir. Bugüne kadar siyasi muhaliflere ve gazetecilere yönelik ‘faili malum’ şiddet eylemlerinin cezasız kalması, bu tip saldırılar için cesaret verici bir ortam yaratmaktadır. Siyasi muhalefete yönelik saldırıların ardından ‘Daha neler olacak neler, bunlar iyi günler’ şeklindeki söylemler hafızalardaki yerini korumaktadır” dedi.

‘ARKASINDAKİ GÜÇLER ORTAYA ÇIKARILMALI’

Saldırganın Suriye iç savaşına katılmış olması dikkatle değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Çerkezoğlu, “Ülkemizin geleceği için bu saldırının aydınlatılması ve bu saldırı ile gerçek bir hesaplaşma şarttır. Sadece tetikçi değil, arkasındaki güçler, azmettiriciler, yol göstericiler ve tahrik edenler açığa çıkarılmalı ve hesap sorulmalıdır. Kapısında her an polis bekleyen, partililerin kapıya çıkıp basına açıklama bile yapamadıkları, ‘etrafında kuş uçurtulmayan’ bir binaya silahlı bir saldırının bu kadar rahatça yapılmasının sorumluları derhal hesap vermelidir. Kimsenin koltuğu, kimsenin iktidarı bu ülkeden kıymetli değildir. Kimsenin siyasi hesapları yiten tek bir candan önemli değildir. Demokratik bir ülkeye kavuşmak için bu saldırının üstünün örtülmesine izin vermemek bütün emek ve demokrasi güçlerinin ortak sorumluluğudur” diye belirtti.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@