Ankara’nın Çankaya ilçesinde Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Cemevi’ne ticarethane tarifesinde 11 bin 615 TL’lik fatura kesildi. Hacı Bektaş Veli Vakfı faturaya tepki göstererek açıklama yaptı. Açıklamada “Zamlardan sonra gelen elektrik faturamız 11.615,25 TL’dir. Cemevlerinin elektrik faturalarının ticarethane statüsünde gelmesi bu ülkenin ayıbıdır. Bütün canlarımızı tüm cemevlerimizle dayanışmaya bekliyoruz” denildi.

"KONUYU DİYANET DEĞERLENDİREBİLİR" AÇIKLAMASI

Gerçek Gündem’de yer alan habere göre öte yandan Hacı Bektaş Veli Vakfı'nın EPDK'ya başvurusunun cevabı da paylaşıldı. EPDK'dan Hacı Bektaş Veli Vakfı'na verilen cevapta, “Cemevlerinin mevzuatta ifade edilen ibadethane kapsamında bulunup bulunmadığının tespiti kurumumuz görev alanına girmemekte olup, anılan hükümler çerçevesinde konunun Diyanet İşleri Başkanlığı uhdesinde değerlendirilebileceği mütalaa edilmektedir” ifadeleri yer aldı.

"İBADETHANEYİ TİCARETHANE OLARAK GÖREN ZİHNİYETİ KINIYORUM"

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan da faturayı sosyal medya hesabından paylaşarak, “Ankara’da ticarethane tarifesinden cemevine gelen fatura 11 bin 615 TL. İbadethaneye ticarethane olarak gören zihniyeti kınıyorum. İktidar bu tutumdan vazgeçmelidir” dedi. İstanbul Küçükçekmece'de bulunan Garip Dede Kültür ve Cemevi Derneği de 31 Ocak 2022 tarihinde gelen 30 bin TL'lik faturayla şok yaşamıştı.