Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği ile Çaycuma Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği Uçurtma Şenliği iki yıl aradan sonra yeniden yapılıyor. 8 Mayıs Pazar günü yapılacak şenliğe “drama lideri” olarak katılacak olan tiyatro sanatçısı Fahri Bozbaş, farklı etkinlikler ve atölyeler yapılacağını söyledi.

Haber: NURCAN SEVEN

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde geleneksek Uçurtma Şenliği, iki yıl aranın ardından 8 Mayıs Pazar günü 16'ncı kez yapılıyor. Çaycuma Uçurtma Şenliği bu yıl yapılacak. Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği’nin geleneksel hale getirdiği, Çaycuma Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen 16. Geleneksel Uçurtma Şenliği’nin adresi Yaşam Park Piramit Cafe yanındaki yeşil alan olacak. Çaycumalılar Buluşuyor etkinliğin son günü olan 8 Mayıs'ta yapılacak şenliğin başlama saati ise 11.30.

SANATSAL ETKİNLİKLER VE ATÖLYELER

Uçurtma Şenliği’nde uçurtma uçurmanın yanı sıra pek çok sanatsal etkinlik de gerçekleştiriliyor. Çocuk edebiyatının önemli yazarlarından Aziz Sivaslıoğlu, şenlik alanında çocuklarla söyleşi yapacak, kitaplarını imzalayacak. Heykeltraş ve Ressam Uygur Orhan şenlik alanında Yaratıcı Heykel Atölyesi düzenleyecek, Karikatürist Mete Arif Tokmak ve Fahri Eyican ile Karikatür Atölyesi gerçekleştirilecek. Drama Lideri Fahri Bozbaş ise şenlik alanında çocuklarla drama ve oyun etkinliği yapacak.

Gözden kaçırmayın

Niğde'de 15 kişilik bekçi kadrosuna bin kişi başvurdu Niğde'de 15 kişilik bekçi kadrosuna bin kişi başvurdu

Ayrıca Çaycuma Belediyesi Zübeyde Hanım Çok Dilli Anaokulu ve TEMA Çaycuma Temsilciliği de şenlik alanında farklı ekinliklere imza atacak. Şenlik alanında okul öncesi, ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik çeşitli stantlar da açılacak.

HERKES İÇİN HEDİYE VAR

Şenlikte, “En Yükseğe Çıkan Uçurtma”, “En Özgün Yapımlı Uçan Uçurtma” ve “Yardım Almadan En İyi Uçurtma Uçuran En Küçük Yarışmacı” gibi ödüller de verilecek. Dileyen katılımcılar yarışmaya kendi yaptıkları uçurtmalarla, dileyenler hazır uçurtmalarla katılabilecek. Eğitim Sen Temsilciliği’nde şimdiden uçurtma yapımı için hummalı bir hazırlık sürüyor. Farklı kategorilerde ilk üçe giren yarışmacılara madalya, kitap ve Eğitim Sen Genel Merkezi’nin çocuklara yönelik olarak çıkardığı Güneş Çocuk dergisi hediye edilecek. Ayrıca kayıt olan herkese anı madalyasının aynı sıra ücretsiz olarak dondurma ve şapka verilecek.

FAHRİ BOZBAŞ: ÇOCUKLAR ÇOK MUTLU OLUYOR

Çaycuma Uçurma Şenliği’ne hemen her yıl Drama Lideri olarak katılan tiyatro sanatçısı ve müzisyen Fahri Bozbaş, bu geleneğin “Çaycuma Belediyesi, sivil toplum örgütleri ve gönlü bol esnafların desteğiyle herkesi bir araya getiren önemli bir etkinlik olduğunu” söyledi. Bozbaş, Uçurma Şenliği’ni şöyle anlattı: “Anne ve babalar veya büyükanne, büyükbabalar, aileden büyük bireyler çocukların ellerinden tutarak alana doluşuyor. Kendi yaptıkları veya satın aldıkları uçurtmalarla... Sonra rüzgarın uygun zamanında uçutmalar gökyüzüne salınıyor ve günün keyfi başlıyor. Bu yıl bir esnaf çocuklara dağıtılmak üzere 1000 adet dondurma bağışı yapmış. Böylesi güzel armağanlarla çocuklar çok mutlu oluyor.”

Uçurtma Şenliği’nde yazarlar, şairler, ressamlar, fotoğraf sanatçılarının da olacağını anlatan Fahri Bozbaş, daha önce şenliğin yapıldığı "Nadır Çayırı"ndaki yapılaşma nedeniyle bu yıl Filyos Irmağı kenarında bir yeşil alanda olunacağını aktardı. Fahri Bozbaş, etkinlikte yapacaklarını ise şöyle özetledi: “Drama lideri olarak katıldığım şenliklerde, öğretmen arkadaşlarla yüzlerce çocuğu bir araya getirip oyunlar oynuyoruz. Sokak oyunları oynuyoruz, Uçurtma Şenliği'nin şarkısını yapıyoruz, bir beden uçurtma olup yüzlerce çocuk çayırda boydan boya uçuyoruz... Bu yıl da doğaçlama bir konu üstünden oyun yapmayı düşünüyorum."

ucurtma 1