Doğu Karadenizli çay üreticileri yaş çay taban fiyatına ve çay üreticilerinin sorunlarına dikkat çekmek için Perşembe günü sokağa iniyor. Doğu Karadeniz'in pek çok kentinden gelecek çay üreticileri Rize'de eylem yapacak.

Haber: UĞUR İSTANBULLU

Karadenizli çay üreticileri, iki ayı aşkın süredir tüm Doğu Karadeniz'de sürdürdükleri Çay Meclisleri çalışmasının ardından 12 Mayıs'ta ÇAYKUR'a yürüyüşü yapacak. Artvin'in Kemalpaşa ilçesinden  Trabzon’a kadar olan bölgede il ve ilçelerde kurulan Çay Meclisleri'nin belirlediği talepler bu yürüyüş ile dile getirilecek. 12 Mayıs Perşembe günü saat 10.00'da tüm Doğu Karadeniz'den yola çıkacak olan çay üreticileri saat 14.30'da Rize’de buluşacak ve buradan ÇAYKUR Genel Müdürlüğü önüne yürüyecek.

Gözden kaçırmayın

Faizler dört kat arttı, kamu yatırımları hız kesti Faizler dört kat arttı, kamu yatırımları hız kesti

"EMEĞİMİZE VE ÇAYIMIZA SAHİP ÇIKMAK İÇİN..."

Çay Meclisi'nde yer alan Hopa Çay Kooperatifi Yönetim Kurulu üyesi Sevcan Altunkaya, yürüyüşle ilgili olarak #dokuz8HABER'e konuştu. Çay üreticileri olarak yaş çay taban fiyatının 9 TL olmasını, özel sektörün de bu fiyatın altında çay almaması talep ettiklerini vurgulayan Altunkaya, yürüyüşle ilgili şu bilgileri verdi: "Mevsimlik çalıştırılan işçilerin kadroya alınmasını, çayda kota ve kontenjan uygulamasınının kaldırılmasını istiyoruz. Çay üreticileri olarak taleplerimizi duyurmak ve bildirmek için 12 Mayıs Perşembe günü saat 10.00'da Kemalpaşa'dan yürüyüşe başlayıp, ilçe merkezlerine yürüyerek saat 14.30'da Çaykur genel müdürlüğü önünde olacağız. Emeğimize ve çayımıza sahip çıkmak için sen de katıl hakkımız olanı alalım". 

"ÇAY ÜRETİCİSİ HAKKINI ARIYOR"

Yürüyüş ile ilgili yapılan açıklamada, çay üreticilerine yönelik şu çağrıya yer verildi: "Çiftçi arkadaş, ülkemiz derin bir ekonomik kriz içinde. Her gün, başta temel gıda maddeleri olmak üzere tüm tüketim malzemelerine zam geliyor. Geçen yılla kıyasladığımızda gelirlerimiz eridi, alım gücümüz 1/4 oranında düştü. Temel gelir kaynağımız olan yaş çay hasadı için tarlalara gireceğiz. Ancak hasat başlamadan, daha gübreleme döneminde borçlandık. Hasat dönemi maliyetler yüzünden daha da borçlanacağız. Üretici arkadaş, çaresiz değiliz. Örgütlenip sesimizi duyurmak zorundayız."

ÇAY ÜRETİCİLERİNİN TALEPLERİ

  • Çay Üreticileri Meclisi Çalışması adıyla açıklanan talepler şöyle:
  • Yaş çay taben fiyatı 9 lira olmalı, organik çay konvansiyonel çayın iki katı olmalıdır.
  • Gübre ve girdi fiyatlarının yüksekliğinden kaynaklı üretici sübvanse edilmelidir.
  • Özel sektörün taban fiyat altında çay alımı yapması yasaklanmalıdır.
  • Üreticinin talepleri gözetilerek Çay Kanunu hazırlanmalıdır.
  • Kota ve kontanjan kaldırılmalıdır. Toprak sağlığı ve verimliliği çalışması yapılarak, organik çay üreticilerinin çay sertifikaları çıkarılmalıdır.

cay talep 1cay talep 1çay talep 2