Haber: Uğur İstanbullu

Karadenizli çay üreticileri, iki ayı aşkın süredir tüm Doğu Karadeniz'de sürdürdükleri Çay Meclisleri çalışmasının ardından 12 Mayıs'ta ÇAYKUR'a yürüyüşü yapacağını açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından Rize Valiliği kentte 5 günlük süreyle toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin yasaklandığını duyurdu.

Rize Valiliğinin resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklama şöyle:

 “Rize ili mülki sınırları içerisinde 12 Mayıs 2022 perşembe günü saat 00.00’dan itibaren 16 Mayıs 2022 Pazartesi günü saat 24.00’a kadar 5 gün süre ile 2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanunu hükümlerine göre düzenlenecek gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantılarının 2911 sayılı kanun 17’nci maddesinde istinaden yasaklanmasını; ilimizde düzenlenecek olan ticari reklamlar hariç olmak üzere, basın açıklaması, el ilan bildiri, broşür dağıtmak, afiş, poster asmak ve açmak, meşale yakma ve taşıma, anket yapılmasına, açlık grevi, oturma eylemi, stant, imza kampanyası, çadır kurma. Protesto eylemi ve benzeri eylem etkinlerin 5442 sayılı il idaresi kanunun 11. maddesinin (a) ve (c) fıkra hükümleri gereğince belirtilen tarihler arasında mülki idare amirinin iznine bağlanması; Ayrıca her türlü izinli-izinsiz toplantı ve etkinliğin huzur ve güven ortamını bozmaya teşebbüs edecek şahıslar ile işlenmesi muhtemel suçların tespitine yönelik kolluk tarafından izletilmesini, ses ve görüntü kaydının yapılarak kayıt altına alınması, karara uymayanlar ve yapılan ikazlara rağmen kararı ihlal etmeye devam edenler hakkında kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşü olarak değerlendirilerek 2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşü kanunu ile diğer ilgili kanun hükümleri kapsamında gerekli işlemlerin yapılacağı kamuoyuna saygı ile duyurulur."

"RİZE VALİLİĞİ TARAFINDAN ALINAN KARAR YOK HÜKMÜNDE"

Çay Üreticileri tarafından yapılan açıklamada ise "Rize Valiliği tarafından alınan yasak kararı yok hükmündedir" denildi. Çay Üreticilerinin sosyal medyadan yaptıkları açıklamanın tamamı şöylr:

"Üreticinin taleplerinin bu kadar kısa sürede yaygınlaşmasına karşı Rize Valiliği tarafından alınan yasak kararı yok hükmündedir. Rize Valiliği üreticilerin talepleri için topladığı imzalardan dahi korkuyor ve aldığı yasakla üreticinin sesini kısmak istiyor."

NE OLMUŞTU?

Karadenizli çay üreticileri, iki ayı aşkın süredir tüm Doğu Karadeniz'de sürdürdükleri Çay Meclisleri çalışmasının ardından 12 Mayıs'ta ÇAYKUR'a yürüyüşü yapacak. Artvin'in Kemalpaşa ilçesinden Trabzon’a kadar olan bölgede il ve ilçelerde kurulan Çay Meclisleri'nin belirlediği talepler bu yürüyüş ile dile getirilecek. 12 Mayıs Perşembe günü saat 10.00'da tüm Doğu Karadeniz'den yola çıkacak olan çay üreticileri saat 14.30'da Rize’de buluşacak ve buradan ÇAYKUR Genel Müdürlüğü önüne yürüyecek.