Çavuşoğlu: "Taliban’ın şu ana kadar verdiği mesajları olumlu karşılıyoruz"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “Afganistan’da tüm taraflarla diyaloğumuzu sürdürüyoruz, Taliban dahil. Şu ana kadar Taliban’ın verdiği mesajları olumlu karşıladığımızı söylemek isteriz” dedi.

GÜNDEM 17.08.2021 - 11:37 17.08.2021 - 12:37


İkili ilişkileri ve bölgesel konuları ele almak üzere dün Ürdün’e giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, başkent Amman’da ülkenin Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi ile ortak basın toplantısı düzenledi.

ÜRDÜN İLE EKONOMİK İŞ BİRLİĞİ

Açıklamalarında Ürdün ile ekonomik iş birliği anlaşmasını imzaladıklarını ve ekonomi komisyonu kurduklarını duyuran Çavuşoğlu, “Amacımız ekonomik alanda iş birliğimizi geliştirmek olacak. Türkiye-Ürdün olarak her zaman çok iyi ilişki içinde olduk” diye konuştu.

"HAVAALANI BÖLGESİNDE PANİK VAR"

Afganistan’daki gelişmelere değinen Bakan Çavışoğlu, şu ifadeleri kullandı.

“Afganistan'da gelişmeler hızlı gerçekleşti. Özellikle son haftalarda ABD'nin çekilmesiyle Taliban ilerledi. Cumhurbaşkanı Gani'nin ülkeyi terk etmesiyle Taliban ülkeyi ele geçirdi. Havaalanı bölgesinde panik var, sivillerin havaalanına girmesiyle bizi üzen görüntüler oldu. Vatandaşlarımızın güvenliğini sağlama için her şeyi yapıyoruz. Tahliyeler devam edecek. Biz sadece kendi vatandaşlarımızın değil, diğer ülke vatandaşlarının da tahliyesi için elimizden geleni yapıyoruz. Bundan sonra biz Türkiye olarak Afganistan'ın istikrarı ve barışı için en çok destek olan ülkelerdeniz. Hiçbir zaman muhalif güç göndermedik. Havaalanının güvenliği için elimizden geleni yapıyoruz. Hepsini görüşeceğiz ama herkesin sakin olması gerekiyor. Afganistan'ın ekonomik kalkınmasını, istikrarını, barışını, huzurunu desteklemeye devam edeceğiz.”

"TALİBAN İLE DİYALOG İÇİNDEYİZ"

Çavuşoğlu, "Tüm taraflarla diyaloğumuzu sürdürüyoruz, Taliban dahil. Şu ana kadar Taliban'ın verdiği mesajları olumlu karşıladığımızı söylemek isteriz. Afganistan'ın ekonomik kalkınmasını, istikrarını, barışını, huzurunu desteklemeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST