CAS, Manchester City'nin cezasını iptal etti, Trabzonspor kararı bekleniyor

CAS, UEFA'nın finansal fair play kurallarına uymadığı gerekçesiyle Manchester City'ye verdiği iki sezon Avrupa kupalarından men kararını kaldırdı. Trabzonspor ile ilgili itiraz konusunda verilecek...

SPOR 13.07.2020 - 15:51 13.07.2020 - 15:51

CAS, UEFA'nın finansal fair play kurallarına uymadığı gerekçesiyle Manchester City'ye verdiği iki sezon Avrupa kupalarından men kararını kaldırdı. Trabzonspor ile ilgili itiraz konusunda verilecek kararın Perşembe günü açıklanması bekleniyor.

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'nden (CAS) yapılan açıklamada, UEFA Kulüp Finansal Kontrol Kurulu tarafından 2012-2016 yıllarındaki finansal kuralların ihlal edildiği gerekçesiyle Manchester City'ye verilen Avrupa kupalarından 2 sezon men kararının kaldırıldığı kaydedildi.CAS, Manchester temsilcisine verilen 30 milyon euro para cezasını da 10 milyon euroya indirdi.Liverpool'un ardından ligi ikinci sırada bitirmeyi garantileyen Manchester City, gelecek sezon UEFA Şampiyonlar Ligi'ne doğrudan katılacak.UEFA, 14 Şubat'ta Manchester City Kulübüne finansal fair play kurallarına uymadığı gerekçesiyle 2020-2021 ile 2021-2022 sezonları için Avrupa kupalarından men ve 30 milyon avro para cezası verildiğini duyurmuştu.Manchester City Kulübü ise karara itiraz ederek CAS'a başvurmuştu.

UEFA'DAN AÇIKLAMA: "ZAMAN AŞIMI ETKİLİ OLDU"

UEFA, Manchester City'ye verilen cezanın kaldırılmasında yetersiz delil ve zaman aşımının etkili olduğunu duyurdu.Açıklamada, Uluslararası Tahkim Kurulu'nun (CAS) Manchester City'ye verilen iki sezon Avrupa kupalarından men kararını duruşmalarda yeterli delil sunulamaması ve iddia edilen ihlallerin büyük bölümünün 5 yıllık zaman aşımına uğramasından dolayı kaldırdığı kaydedildi.UEFA Kulüp Finansal Kontrol Kurulu, sponsorluk ve 2012-16 yıllarındaki gelirlerini şişirdiği gerekçesiyle Şubat ayında İngiliz ekibini Avrupa kupalarından men etmişti.CAS'tan yapılan açıklamada da delil yetersizliği ve zaman aşımı vurgulanırken, Manchester City'nin UEFA ile yeterince işbirliği yapmadığı ifade edildi.

TRABZONSPOR KARARI 16 TEMMUZ'DA

CAS, güncellediği duruşma tarihlerini açıklamıştı. Trabzonspor ile UEFA arasındaki duruşmanın 16 Temmuz Perşembe günü yapılacağı belirtilmişti.Hatırlanacağı üzere UEFA, finansal yükümlülüklerine uymadığı gerekçesiyle Trabzonspor'un Avrupa kupalarından 1 yıl men edilmesine karar vermişti. (AA, dokuz8)
İLGİLİ HABER:
Trabzonspor'a UEFA'dan ağır ceza

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@