Çapaklı köylülerinden biyogaz santraline isyan

Manisa'nın Salihli ilçesinde bağlı Çapaklı köyünde yapılmak istenen Biyogaz Enerji Santrali ve Gübre Üretim Tesisi’ne karşı köylüler miting yaptı. Salihli’nin Çapaklı köyünde yapılma...

GÜNDEM 27.07.2020 - 19:55 27.07.2020 - 19:55
Manisa'nın Salihli ilçesinde bağlı Çapaklı köyünde yapılmak istenen Biyogaz Enerji Santrali ve Gübre Üretim Tesisi’ne karşı köylüler miting yaptı. Salihli’nin Çapaklı köyünde yapılması planlanan Biyogaz Enerji Santrali ve Gübre Üretim Tesisi’ne karşı köylüler, köy meydanında miting düzenledi. Köylülerin mitingine, CHP Salihli İlçe Örgütü, Ege Çevre ve Kültür Platformu ve çok sayıda çevre dernekleri de katılarak destek verdi.Çapaklı köylüleri, santral ve tesis için iptal davası açmış Salihli Kaymakamı ise dava sonuçlanana kadar çalışmalara devam edilmeyeceğini söylemişti. Kaymakamın sözüne rağmen şirket, dava sonucunu beklemeden yol yapımı için çalışmalara başlamıştı. Köylüler ise yolu kapatmış ve eylem düzenlemişti. Eylemde jandarma ile köylüler karşı karşıya gelmişti. Köylülere destek için Çapaklı’ya giden CHP Salihli İlçe Başkanı Hasan Hüseyin Namver’in de aralarında bulunduğu 25 köylü gözaltına alınmıştı.

"YAŞASIN KADIN DAYANIŞMASI"

ANKA’nın haberine göre, Adı 'Rahime' olan köylü kadın, "Ben yediğim dayaktan gram utanmıyorum. Kimseyi darp etmedim, taş atmadım ama onlar bizi döve döve ayırdılar. Bizim cennet gibi tertemiz köyümüzü kirletmek istiyorlar. Kirletmeyeceğiz" derken diğer köylü kadınlar "Yaşasın kadın dayanışması" sloganıyla destek verdi.

"İZİN VERMİYORUZ"

Başka bir köylü kadın ise, "O gün oradaydım. Gençlerin yediği dayağı asla unutamam. Geç vakitlere kadar ağladım. Bu cennet memleketimizi zehirlemeye hiç kimsenin hakkı yok. Bu şöyle bir durum oluyor. Cennetin orasına cehennemi koymak gibi. İzin vermiyoruz" dedi

"GELDİKLERİ GİBİ GERİ GİTSİNLER"

Adı 'Ayşe' olduğunu söyleyen köylü kadın ise, "Biz bu santralin kurulmasını istemiyoruz. Kimsenin kimseyi rahatsız etmeye hakkı yoktur. Çapaklı köyü her zaman için temiz kalacaktır. Çapaklı köyü kadınları bu mücadele haklıdır. Geldikleri gibi geri gitsinler. Santrali istemiyoruz" dedi.

“MÜCADELEYİ BÜYÜTMEMİZ GEREKİYOR”

Köylülerin mitingine destek veren CHP Salihli İlçe Başkanı Hasan Hüseyin Namver, "Bu toprakları biz kurtardık, yine biz kurtaracağız. Salihli'nin üzerinde bir oyun oynanıyor. Daha önce Barış, Yılmaz, Hacıbektaşlı ve bugün de Çapaklı. Bu mücadeleyi büyütmemiz gerekiyor. Bugün bana yarın sana. O yüzden direne direne kazanacağız. Bu topraklarda sermayenin ayak oyunlarına gelmeyeceğiz. Birleşerek kazanacağız" diye konuştu.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@