'Büyük Selçuklu' dizisinde set-dekor işçileri iş bıraktı

TRT’de yayınlanacak olan “Uyanış: Büyük Selçuklu” dizisinin set-dekor işçileri çalışma koşulları ve ücretlerini alamadıkları için iş bıraktı. Set çalışanları, "Durum inanılmaz kötü, 24 saat çalışm...

EMEK DÜNYASI 24.09.2020 - 12:33 24.09.2020 - 12:33

TRT’de yayınlanacak olan “Uyanış: Büyük Selçuklu” dizisinin set-dekor işçileri çalışma koşulları ve ücretlerini alamadıkları için iş bıraktı. Set çalışanları, "Durum inanılmaz kötü, 24 saat çalışmaya zorlanıyoruz" dedi.

TRT’de yayınlanacak olan “Uyanış: Büyük Selçuklu” dizisinin set-dekor işçileri çalışma koşulları ve ücretlerini alamadıkları için iş bıraktı. Set çalışanları konuya ilişkin yaptıkları açıklamada bozuk yemeklerin zorla dayatıldığını ve personel için tuvalet ve su ihtiyacının karşılanmadığını kaydetti.

"ÖDEMELERİ ALANA KADAR İŞ BIRAKMA EYLEMİNE DEVAM EDECEĞİZ"

Gazete Duvar'ın haberine göre, basın bildirisi yayımlayan set-dekor işçileri, ödemelerini alana kadar iş bırakma eylemlerini devam ettireceklerini belirtti. Uyanış: Büyük Selçuklu dizisi set-dekor işçilerinin yayınladığı basın bildirisinde şu ifadeler yer aldı:

"260 KİŞİYE YAKIN ÇALIŞAN MOBBİNGE MARUZ KALIYOR"

“28 Eylül 2020 Pazartesi günü TRT 1 kanalında yayına girecek olan, yapımı Akli Film tarafından üstlenilen ‘Uyanış: Büyük Selçuklu’ adlı dizinin Çekmeköy ormanındaki platosunda dekor ekibinde bulunan 260 kişiye yakın çalışan sette mobbing’e maruz kalıyor."

"TUVALET VE SU İHTİYACI KARŞILANMIYOR"

"24 saat kesintisiz çalışmaya zorlanarak bozuk yemekler ısrarla çalışanlara dayatılıyor. Personel için tuvalet ve su ihtiyacı karşılanmıyor. Giyinme odaları hijyenden uzak. Bunlara rağmen çalışmaya devam edip Covid-19 sürecinin getirmiş olduğu ekonomik zorlukların üstesinden gelmeye uğraşan set-dekor işçilerine haftalık yapılması gereken ödemelerde üç aydan beri sürekli aksamalar yaşanmıştır."

"ÖDEMELERİN HİÇ YAPILMADIĞI BİR DURUMA GELİNDİ"

"Bu aksamalar beş haftadır ödemelerin hiç yapılmadığı bir duruma gelmiştir. Set-dekor işçileri 23 Eylül Çarşamba günü saat 17.00’de almaları gereken 5 haftalık ödemelerini alamadıkların için iş bırakma eylemine başlamıştır. Set-dekor işçileri çalışma koşullarının iyileştirilip, ödemelerini alana kadar eylemlerini devam ettirme konusunda sonuna kadar ısrarcı olacaklardır.”

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@