Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden BİNTED ile HAK-İŞ Sendikasına bağlı Hizmet-İş Sendikası arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde aylar sonra anlaşma sağlandı.

Alkollü içkilere zam Alkollü içkilere zam

Gazete Duvar'da yer alan habere göre Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa İnsan Kaynakları Taahhüt, Eğitim, Danışmanlık Hizmetleri, İmar, İnşaat ve Ticaret Limitet Şirketi (BİNTED) personeli ile ilgili toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşmaya varıldığını duyurdu.

EN DÜŞÜK MAAŞ 5 BİN 117 TL

Buna göre, 15 Eylül'den itibaren en düşük evli ve 2 çocuklu bir personelin maaşı 5 bin 117 TL olacak. Bekar, çocuğu olmayan ya da tek çocuğu olan personelin maaşı ise açıklanmadı.

5200 PERSONEL

BİNTED ile HAK-İŞ Sendikasına bağlı Hizmet-İş Sendikası arasında 36 ay süreli toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde aylar sonra anlaşma sağlandı. Belediyeden yapılan açıklamada, BİNTED bünyesindeki 5200 personeli ilgilendiren görüşmelerde, eşit işe eşit ücretin sağlanması için seyyanen artışlar ve ücret eşitleme uygulamasının yapıldığı belirtildi.

İKRAMİYELERDE İYİLEŞTİRME

Açıklamada, "6'şar aylık dönemler halinde enflasyon ücret artışlarının yanı sıra son dönem enflasyon + 1 ücret artışı uygulanacak. Sözleşme ile en düşük ücretli gruba yıllık ortalama yüzde 21, 3 yılın sonunda da yüzde 62 oranında ücret artışı sağlanmış oldu" denildi. İkramiyelerde yapılan iyileştirme ise, ilk dönemde yıllık 10 günden 60 güne çıkarılan ikramiyeler, son dönemde 85 güne çıkarılmış olacak.

EN YÜKSEK MAAŞLI SÖZLEŞME

Sözleşmeyle sosyal haklara, yıpranma primi, sorumluluk primi gibi risk primleri ilave edildi. BİNTED bünyesinde çalışan evli ve 2 çocuk sahibi olan en düşük ücretli personelin maaşı mart-eylül dönemi için 4 bin 950 TL'ye çıkarken, bu rakam 15 Eylül'den sonra 5 bin 117 TL'ye çıkacak. Büyükşehir belediyesi, Bursa'da tüm belediyeler arasında en yüksek maaşlı sözleşme olduğunu iddia etti.