Büro İş Sendikası Genel Başkanı Alay Hamzaçebi, en düşük memur maaşının 2023 asgari ücretinin altında kaldığını vurgulayarak “En düşük memur maaşı yoksulluk sınırı olan 26 bin üzerinde olmalı. Memur ve emeklisinin maaş zammı ÜFE’ye göre aylık ödenmeli. Vergi oranı yüzde 10’da sabitlenmeli. Zorunlu gıda ve tüketim maddeleri için halkın sırtındaki KDV başta olmak üzere dolaylı vergi yükü kaldırılmalı, zenginlere servet vergisi getirilmeli. Elektrik, su, doğalgaz, telefon, internet faturalarına zam yapılmamalı” dedi.

Büro İş Sendikası, 8 bin 506 lira olarak belirlenen 2023 yılı asgari ücretini protesto etmek için bugün Ankara’da SGK Mali Hizmetler ve Sosyal Güvenlik Merkezi önünde basın açıklaması yapmak istedi. Polis, sendika üyelerine kamu kurumunun önünde açıklama yapmanın yasak gerekçesi ile izin vermedi. Polis ile sendikalılar arasında yaşanan kısa süreli tartışmanın ardından Büro İş, açıklamasını SGK’nın yakınında bulunan sendika genel merkezinin önünde yaptı. Sendikalılar, “Memur uyuma, emeğine sahip çık. Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek” sloganları attı. Açıklamayı okuyan Büro İş Sendikası Genel Başkanı Alay Hamzaçebi, şunları kaydetti:

“BU ÜCRET BİRÇOK BÜYÜKŞEHİRDE KİRA PARASINI BİLE KARŞILAMIYOR”

“Dün milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret; sermaye ve onun güdümündeki hükümet tarafından tek taraflı olarak net 8 bin 506 lira olarak belirlenip açıklandı. Bu ücret birçok büyükşehirde kira parasını bile karşılamıyor. Bu paraya çalışan birisi ne yiyip ne içecek ne giyecek ne yakacak, nasıl ısınacak? Asgari ücret açıklanır açıklanmaz marketler fiyatları kademeli olarak güncellemeye başladı. Bu para çalışanın cebine girene kadar pul olup gidecek. Geçen hafta 48 liraya aldığım 3 kg yoğurdu dün akşam 58 liraya aldım. Yüzde 20 zammı hemen şimdiden yansıtmışlar. Asgari ücret ocak ayına göre yüzde 100 artmış olsa da bu rakam şu an açlık sınırında bir ücrettir. Çalışanın cebine girmeden gelecek zamlar ile açlık sınırının da altına düşecektir.

Alevi kurumlarına saldırı davası ertelendi Alevi kurumlarına saldırı davası ertelendi

“ORTA DİREK KAVRAMI YOK OLDU. TEK DİREK VAR”

En düşük memur maaşı şu an 7 bin 977 TL. Asgari ücretin altında kalmıştır. Asgari ücret; çok düşük olmakla beraber yıllarca okumak için para ve emek harcayan, dirsek çürüten memurun maaşını geçti. Emeklinin halini düşünemiyoruz artık. Asgari ücret genel ücret halini aldı. Orta direk kavramı yok oldu. Tek direk var. Asgari ücret memur maaşlarını geçerken yandaş Memur-Sen ve yancı Kamu-Sen, sendikal tekelleşmeyi sağlamak için bizim gibi gerçek emek mücadelesi veren sendikalara daha önce yüzde 1 olarak getirmeye çalışıp başaramadıkları barajı bu kez yüzde 2 olarak dün Meclis’ten geçirdiler. Bu tarih, kamu sendikacılığı açısından kara bir leke olarak tarihe geçmiştir. Biz emekçiler, sendikacılar olarak sizler adına utandık.

“MEMUR-SEN VE YANCISI KAMU-SEN SEBEP, YOKSULLUK SONUÇ”

Kamu çalışanlarının başta EYT, sözleşmelilere kadro, yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılması, vergi adaletsizliği olmak üzere birçok kronikleşmiş sorunu varken yandaş sendikaların amacı kendi saltanatları için toplu sözleşme ikramiyesi adı altında devletin parası ile sendikal tekelleşme yaratmak, memuru kendilerine mahkum edip sömürmektir. Sendikalılar ve sendikalar arasında ayrım yapmak Anayasa’ya, İLO’ya, 4688 sayılı kanuna aykırıdır. Bu hukuksuzluğa ve haksızlığa müsaade etmeyeceğiz. Sendika kurma hakkı olmayan hâkimler, savcılar, askerler, polisler ve infaz koruma memurları, yaklaşık 500 bin kamu çalışanı ise bu haktan hiç yararlanamayacak. Biraz önce yan tarafta SGK’nın önünde eylem yapmak istiyorduk, polis memurları bizi oraya bırakmadı. Biz o polis memurunun da hakkını savunuyoruz. O yandaşlar ise arkadaşların hakkını savunmuyor, kendi saltanatlarını, menfaatlerini düşünüyorlar. Yandaşlar yüzde iki avantasını aldı. Memuru sattı. Memur-Sen ve yancısı Kamu-Sen sebep, yoksulluk sonuç.

“EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI YOKSULLUK SINIRI OLAN 26 BİN ÜZERİNDE OLMALI”

Yıllardır yılan hikâyesine dönen EYT hükümetin söz vermesine rağmen halen daha çıkmadı. Oyalamaya devam ediyorlar. 3600 ek göstergede dağ fare doğurdu. Beklentileri karşılamadı. Şu anda yan tarafta SGK’da görev yapan arkadaşlar yoğun olarak çalışmaktalar. Bu arkadaşlarımızın emeklerinin karşılığı ve kaldırılan havuz paraları tekrar ödenmeli. Vergide adalet, insanca yaşayacak bir ücret istiyoruz. En düşük memur maaşı yoksulluk sınırı olan 26 bin üzerinde olmalı. Memur ve emeklisinin maaş zammı ÜFE’ye göre aylık ödenmeli. Vergi oranı yüzde 10’da sabitlenmeli. Zorunlu gıda ve tüketim maddeleri için halkın sırtındaki KDV başta olmak üzere dolaylı vergi yükü kaldırılmalı, zenginlere servet vergisi getirilmeli. Elektrik, su, doğalgaz, telefon, internet faturalarına zam yapılmamalı. 3600 Ek Gösterge başta kamuda görev yapan şefler olmak üzere bütün yüksek okul mezunlarına verilmeli. Ortaöğretim mezunlarının da ek göstergesi 2200 yapılmalı. Ek ödemeler emekli aylığına sayılmalı.

“MEMUR MAAŞINI ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA KALDI”

Tüm sözleşmeli çalışanlara kadro verilmeli. EYT yasası bir an önce şartsız çıkarılmalı. Yardımcı hizmetler sınıfı kaldırılarak içerisinde bulunan meslek branşları teknik hizmetler sınıfına, diğerleri de genel idare hizmetleri sınıfına geçirilerek ek- göstergeden faydalandırılmalıdır. Büyükşehirlerde görev yapanlara büyükşehir farkı verilmeli. Kamu çalışanlarının yemek bedeli artırılmalı, yemek hizmeti alamayanlara nakden ödeme yapılmalı. Kamu çalışanları için lojman ve kreş yapılmalı, lojmanı olmayanlara özellikle büyükşehirde yaşayanlara kira yardımı yapılmalı. Memur disiplin affı ve yeşil pasaport bekliyor. Bir an önce düzenleme yapılmalı. Memur maaşı asgari ücretin altında kaldı.”

Hamzaçebi, açıklamanın ardından SGK Mali Hizmetler ve Sosyal Güvenlik Merkezi’nin kapısına “Bu İş Yerinde Asgari Ücret Uygulanmaktadır” yazılı dövizi asmak istedi. Polis, Hamzaçebi’ye bunun için de izin vermedi. Hamzaçebi’nin “Kamu kurumlarında sendika panosu var biz bunu oraya asıyoruz zaten” demesine rağmen polisin tavrında bir değişiklik olmadı. Hamzaçebi de “Söylüyorum, ben bunu bastırıp bütün kamu kurumlarına asacağım” diye tepki gösterdi.