19.02.2020, 17:55

"Budizm 'benliğinden sıyrılmak' demektir ve egoya yer yoktur"

Ankara Üniversitesi DTCF'de düzenlenen Budizm ile ilgili toplantıda konuşan Prof. Dr. Korhan Kaya, "Budizm, 'benliğinden sıyrılmak' demektir. Ego yoktur" dedi.Ankara Üniversitesi Dil ve Tari...

Ankara Üniversitesi DTCF'de düzenlenen Budizm ile ilgili toplantıda konuşan Prof. Dr. Korhan Kaya, "Budizm, 'benliğinden sıyrılmak' demektir. Ego yoktur" dedi.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde (DTCF) Prof. Dr. Korhan Kaya'nın konuşmacı olduğu "Buddhizm Nedir? Ne Değildir? Buddha Felsefesi Üzerine Bir Konuşma" başlıklı bir toplantı düzenlendi.

"BUDİZM HİNDUİZMİN KOLU DEĞİLDİR"

Budizm ne olduğunun irdelendiği toplantıda, Prof. Dr. Korhan Kaya, şu bilgileri paylaştı:"Budizm'in Hinduizm ile ilgisi yoktur. Bugünkü Hindistan'ın dini Budizm değildir. Hindistan'ın dini Hinduizm'dir, ama Budizm Hindistan'dan çıkmıştır. Kişisel gelişim yöntemi değildir. 'Benliğinden sıyrılmak' demektir. Ego yoktur. Benliğin olmadığını savunur. Şiva, kutsal öküz ve 3. göz ile ilgisi yoktur."

"BUDİZM'DE RUH YOKTUR"

Budizm'de ruh kavramının olmadığını da aktaran Prof. Dr. Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:"Budizm, etnik, coğrafi ve kültürel özelliklere göre oluşmuş bir felsefenin kurumlaşıp etnik, coğrafi ve kültürel özelliklerle değişerek bir dine evrilmesidir. Buddha aydınlanmış kişi demektir. Buddha'nın gerçek adı Siddhartha Gautama'dır. Buddha bir kralın oğludur ve birgün saraydan çıktığında doğumu, ölümü ve açlığı görüyor. Bundan etkileniyor. 29 yaşına geldiğinde saray hayatını bırakmıştır. Buddha tanrı değildir ama tanrılaştırılmıştır. Buddha tanrı var ya da yok demez. Şiddet ile yayılmamıştır. Öğreti ile yayılmıştır. Buddha etnik devrimcisidir. Budizm yeryüzü ile bağlantıyı koparır. Hırsızlık yoktur. Kişi bir şey çalınca patimokha denilen toplantıda ayağa kalkıp itiraf eder. Nedensellik zinciri vardır. Yani her şeyin bir sebebi vardır. Buddhanın fikri somut reenkarnasyondur. Biz yaşıyoruz. Bize benzeyenler geliyor. Budizm'de ruh yoktur. Mahayana Budizm'inde ruh inancı vardır."

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@